ManşetSivil Toplum

Eğirdir ‘yavaş şehir’ yolunda

0

eğirdirIsparta’nın Eğirdir ilçesi Türkiye’nin 12. Yavaş Şehri olmak istiyor. İzmir’in Seferihisar ilçesiyle başlayan yavaş şehirler kervanına katılmak isteyen Eğirdir’in başvurusunun bu sene içinde karara bağlanası bekleniyor.

Eğirdir ilçesinin sakin şehir olma talebi üzerine ilçeye gelen Cittaslow Türkiye Bilim Komitesinden Prof. Dr. İrfan Arıkan, Prof. Dr. Murat Barkan, Ferhat İlker Ünsever ve Cittaslow Türkiye Teknik Koordinatörü Kamuran Bülent Köstem ile Candaş Balta ve Samet Akboğa, Eğirdir Belediye Başkanı Ömer Şengöl eşliğinde ilçenin tarihi ve turistik yerlerini gezdi.

Ziyaret sonrası açıklamada bulunan Cittaslow Türkiye Bilim Komitesinden Prof. Dr. Arıkan, aday üye kentleri ziyaret ettiklerinde, Cittaslow kriterlerini şehirle özdeşleştirmek için genellikle öneriler verip, görüşler aldıklarını fakat Eğirdir’in gerekli tüm özellikleri taşıdığını ve muazzam bir şehirle karşılaştıklarını söyledi.

Eğirdir’in Cittaslow birliğine üyeliğinin Haziran ve Eylül aylarında Türkiye’de ve İtalya’da yapılacak Cittaslow Genel Kurulu toplantılarında gündeme alınacağını belirtti.

cittaslowTüketim odaklı hayatın insanlara mutluluk ve huzur getirmediği, insanların farklı bir yaşam biçimi aramaları kentsel boyutta Cittaslow hareketini ortaya çıkarmıştır. Cittaslow felsefesi yaşamın, yaşamaktan zevk alınacak bir hızda yaşanmasını savunmaktadır. İlk olarak İtalya’da ortaya çıkan Cittaslow hareketi, insanların birbirleriyle iletişim kurabilecekleri, sosyalleşebilecekleri, kendine yeten, sürdürülebilir, el sanatlarına, doğasına, gelenek ve göreneklerine sahip çıkan ama aynı zamanda alt yapı sorunları olmayan, yenilenebilir enerji kaynakları kullanan, teknolojinin kolaylıklarından yararlanan kentlerin gerçekçi bir alternatif olacağı hedefiyle yola çıkmıştır.

Bu felsefeden hareket eden Cittaslow  ağında Türkiye’den 11 yavaş şehir bulunuyor: Seferihisar, Yenipazar, Gökçeada, Taraklı, Uzundere, Akyaka, Halfeti, Perşembe, Şavşat, Yalvaç, Vize. Bu yerleşimler Cittaslow tarafından belirlenen belirli standartları karşılamaları ve kendilerine bazı hedefler koymaları esasına göre seçiliyorlar.

 

Yeşil Gazete

 

More in Manşet

You may also like

Comments

Comments are closed.