Doğa MücadelesiManşet

Efemçukuru’nda ‘Yalnız Efe’ ve EGEÇEP’lilerden hukuk zaferi kutlaması

0

“İzmir’in damı” denilen kente 20 kilometre uzaklıktaki Efemçukuru Köyünde bağlarını altın madenine satmamakta direnen tek köylü “Yalnız Efe” lakaplı Ahmet Karaçam‘ın kazandığı hukuk zaferi 30 Ağustos Zafer Bayramı’nda el konulmak istenen bağlarda kutlandı.

21

Evrensel’den Özer Akdemir’in haberine göre Ege Çevre ve Kültür Platformu (EGEÇEP) tarafından gerçekleştirilen kutlama etkinliği Karaçam’ın madenin tam karşısında bulunan ve Bakanlar Kurulu Acele Kamulaştırma kararı ile el konulmak istenen bağında gerçekleştirildi. Altın madeni tesis ve galerilerine 100-150 metre uzaklıktaki bağ, bu tür tesisler için yasal zorunluluk olan sağlık koruma bandı içinde kaldığından maden açısından son derece önemliydi. Kutlama etkinliğinin yapıldığı alanla maden tesisleri ve giriş galerisi arasındaki yakınlık madenin neden ısrarla bu bağları istediğini de gösteriyordu.

EGEÇEP Hukuk Komisyonu üyesi ve Karaçam’ın avukatı Arif Ali Cangı, bu yakınlığa dikkat çekerek Karaçam’ın direnişini aşamayan madenci şirketin projede değişiklik yapmak zorunda kaldığını ve sağlık koruma bandını geriye çektiğini söyledi. Tabii bu hukuk dışı duruma yetkililer de göz yummuşlar. Karaçam’ın direnişinin çok önemli olduğunu, ülkedeki acele kamulaştırma kararları ile ilgili hukuki literatüre girdiğini söyleyen Cangı, “tek kişinin direnişinin başarıyı getirebileceğine en iyi örnektir Ahmet Karaçam. Kendisinin avukatı olmaktan onur duyuyorum” dedi. Cangı, 8 yıl süren dava nedeniyle Karaçam’ın önemli mağduriyetler yaşadığını, bağını işleyememesi yüzünden mesleğini değiştirerek keçi çobanlığına başlamak zorunda kaldığını dile getirdi.

“Yalnız Efe” Ahmet Karaçam ise 15 yaşından bu yana ekip diktiği bağına acele kamulaştırma kararının ardından yıllarca “benim” diyemediğini anlattı. Karaçam, keçi çobanlığı nedeniyle bağına Mayıs ayından bu yana gidemediğini, oğlunun bağla ilgilendiğini söyledi. Karaçam, madenin bağına giden yolunu kapattığı için yıllardır bağın gübrelemesini çuvalları sırtında taşıyarak yapmak zorunda kaldığını dile getirdi.

Bağda gerçekleştirilen kutlamada hazırlanan basın metinin okuyan EGEÇEP Eş Dönem sözcüsü Sevda  Budak Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu (DİDDK) Acele kamulaştırma kararının iptalini onaylamasının önemli bir kazanım olduğunu belirterek, Bu kararın 5 yıldır faaliyetini sürdüren altın madeninin çalışmasını durdurmayacağını ancak İzmir’in suları kirletmeye devam eden madenin bu hukuksuzluğuna dikkat çekeceğini söyledi. Budak, kararla siyasi iktidarın acımasız mülksüzleştirme uygulamalarına karşı hukuki yoldan bir umut kapısı aralandığını da kaydetti.

 

(Evrensel)

You may also like

Comments

Comments are closed.