ManşetEkolojiKent

Edremit Belediyesi, Van Gölü sahilini çok katlı yapılaşmaya açıyor

0

Van Gölü sahilindeki, mevcut haliyle kentin en yeşil alanını oluşturan  Edremit ilçesi kıyı şeridi, belediye eliyle yapılaşmaya açılıyor.

AKP‘li Edremit Belediyesi‘nin ilçenin sahil şeridini kapsayan 66 hektar alanın imara açılması için  1/5000 ölçekli Revizyon Nazım İmar Planı değişikliği, belediye meclisinde oy çokluğuyla kabul edildi. Değişiklik kayyım tarafından yönetilen Van Büyükşehir Belediyesi’ne sunuldu. Talep, Van Büyükşehir Belediyesi İmar ve Şehircilik Dairesi Başkanlığı Mekansal Planlar Şube Müdürlüğü’nce de onaylanarak 1 Şubat’ta askıya çıkarıldı.

Duvar‘dan Salih Sertkal‘ın aktardığına göre,  Edremit Belediyesi, yaptığı yeni imar planıyla gölün sahil kısmında çok katlı yapılaşmaya kapı aralıyor. Şu an için sahil kısmında bulunan mevcut yapılar, 3621 sayılı Kıyı Kanunu’na aykırı olmasına rağmen belediye hazırladığı yeni imar planıyla kıyı kanununda belirtilen ilk 50 ve ikinci 50 olarak belirtilen yerleri de dahil ederek yapılaşmaya açıyor.

TMMOB dava açma hazırlığında

TMMOB Van Şubesi ve ilgili odalar  imar planına yargı önünde itiraza hazırlanıyor. TMMOB tarafından hazırlanan detaylı raporda, belediyenin yeni imar planıyla Edremit sahil şeridinin çok katlı yapılaşmaya açılacağı, buradan kamu yararı olmadığı bundan inşaat firmalarının yararlanacağını belirtiliyor. Askıda olan planının, kıyı kanunu ve mevzuata uygun olmadığı vurgulanarak bu yanlıştan bir an önce geri dönülmesi gerektiği ifade ediliyor.

Raporda, Van Gölü sahilinde bulunan halihazırdaki resmi kurum ve kuruluşlarla özel teşebbüse ait yerlerin varlığının gölün doğal dokusuna büyük zarar vererek kirliliği daha da tetiklediği; hayata geçirilmesi düşünülen imar planıyla söz konusu zarar ve kirliliğin daha da artacağına dikkat çekiliyor.  TMMOB raporunda ayrıca göl kıyısındaki sulak alanların, sazlık ve bataklıkların kurutulmasıyla ekolojik yapıya da büyük zarar verileceğine dikkat çekiliyor.

More in Manşet

You may also like

Comments

Comments are closed.