EkolojiManşet

Dünyanın gözü Amazonlarda: İki günde bin 663 yangın

0

Amazon yağmur ormanlarını yok eden yangınlar silsilesi, dünyanın gözünün buraya çevrilmesine neden oldu. Pek çok yerde Amazonları tarıma açan Bolsonaro’ya karşı protesto gösterileri yapılırken, konu G7 Zirvesi’nin de gündeminde.

Brezilya’nın kuzeyindeki Amazon ormanları yangınlarına her geçen gün yenileri ekleniyor. Brezilya Uzay Araştırmaları Enstitüsü (INPE), perşembe ve cuma günü boyunca bin 663 yeni yangının başladığını duyurdu. INPE’nin açıklaması, Devlet Başkanı Jair Bolsonaro’nun Amazon ormanları yangınlarını söndürmeye yardım etmek amaçlı orduya yetki veren kararnameyi çıkarmasının ardından geldi.

Resmi rakamlara göre, Brezilya’da 2019 yılının başından bu yana, 78 bin 383 orman yangını çıktı. Bu rakam 2013 yılından itibaren rekor seviyeye ulaştı.

Amazon yangınlarına ve Bolsonaro hükümetine tepki gösteren binlerce kişi, Avrupa ve dünyanın birçok yerinde cuma günü protestolar düzenledi.

G7’den uyarı

Fransa’nın Biarritz kentinde başlayan G7 Zirvesi’nde buluşan Avrupalı liderler de yangınları “uluslararası kriz” maddesi olarak görüşüyor. Avrupa Birliği Konseyi Başkanı Donald Tusk, G7 Zirvesi’nde yaptığı açıklamada, “Brezilya Amazon ormanları yangınlarını söndürmede başarısız olduğu sürece Avrupa devletlerinin Latin Amerika ülkeleriyle Mercosur Serbest Ticaret Anlaşması’nı onaylaması mümkün değil” dedi. Tusk ayrıca, “gezegenin akciğerleri” olan Amazon ormanlarının iklim kriziyle mücadeledeki rolünün önemine de değindi.

More in Ekoloji

You may also like

Comments

Comments are closed.