2023 KAHRAMANMARAŞ DEPREMİManşetTürkiye

Dünyanın dört bir yanından kurtarma ekipleri Türkiye’de

0

Deprem bölgesi için uluslararası yardımı da içeren dördüncü seviye alarmın ilan edilmesinin ardından arama kurtarma ekibi gönderen ilk ülke Azerbaycan oldu. Arama kurtarma çalışmalarında 400’den fazla Azerbaycanlı personel görev alıyor.

ABD‘den de 161 kişilik arama kurtarma ekibini taşıyan uçağın İncirlik Hava Üssü‘ne inmesi ve ekibin deprem bölgelerine geçerek çalışmalarına katılması bekleniyor.

Meksika‘dan 145 personel hareket ederken, El Salvador da 100’den fazla kişi göndereceğini belirtti.

AB Sivil Koruma Mekanizması’ndan 1200 görevli

Avrupa Birliği Komisyonu’ndan yapılan açıklamaya göre, AB Sivil Koruma Mekanizması kapsamında şu ana kadar 30 arama kurtarma ekibi ve tıbbi ekip Türkiye’ye gönderildi veya gönderilecek. 20’si AB üyesi ülke ile 3 üye olmayan ülke olmak üzere 23 Avrupa ülkesinden 1200 arama kurtarma görevlisine 79 arama kurtarma köpeğinin eşlik edeceği aktarıldı.

Birleşik Krallık Dışişleri Bakanlığı, sosyal medyadan “Birleşik Krallık, 77 kişilik arama-kurtarma uzmanlarını, son teknoloji ekipmanlarını ve arama köpeklerini Türkiye’ye gönderdi” diye yazdı.

Yunanistan 21 itfaiyecinin, İspanya 90 kişilik profesyonel ekibin yola çıkacağını duyurdu.

BazıAvrupa ülkelerinden gönderilen ekiplerin kişi sayısı ise şöyle: Fransa 139, Avusturya 105, İsviçre 80, Malta 32, Bulgaristan 59, Kosova 30, Macaristan 101, Hırvatistan 40, Bosna Hersek 17, Sırbistan 27, Arnavutluk 53.”

NATO; İsveç ve Finlandiya da dahil olmak üzere 20’den fazla NATO müttefiki ve ortağından 1400’den fazla acil durum müdahale personelinin Türkiye’ye konuşlandığını açıkladı.

Rusya, 147, Moldova 55, Polonya 76, Çekya 68, Kazakistan 41 ve Gürcistan‘dan 60 kişiden oluşan ekiplerin Türkiye’ye gönderildiği bilgisi paylaşılırken, Ukrayna‘dan da 90 kişiden oluşan ekip yola çıktı. Ukraynalı ekibe 10 köpek de eşlik ediyor.

Çin’den arama, kurtarma ve sağlık destek görevlilerinden oluşan 82 kişilik ekibin yanı sıra ülkenin arama kurtarma teşkilatı Ramunion‘a bağlı sekiz kişilik ekip ve özel eğitimli bir köpek yola çıktı.

İran 10, Japonya 18, Malezya 75, Hindistan ve Pakistan‘dan 50’şer, Tayvan‘dan 40 personel gönderilirken Güney Kore, yaklaşık 110 personel göndermeyi planladığını duyurdu.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, depremden etkilenen kentlere 200 kişilik ekip gönderildiğini açıkladı.

İsrail‘in göndereceğini iki uçaktan biri, içindeki 167 kişilik ekip Adana‘ya ulaştı; Lübnan 72, Libya 55 kişiden oluşan personel gönderdi.

Avustralya.

Çok sayıda arama-kurtarma köpeği de geliyor

Bu ülkelerden gelen veya yola çıkan personele çok sayıda arama kurtarma köpeği de eşlik ediyor.

Meksika’nın başkenti Mexico City’den ekiplerle birlikte gelen 16 eğitimli köpeğin bulunduğu uçağın bugün Türkiye’ye ulaşması bekleniyor.

Sık sık depremlerin yaşandığı Meksika, uzman sivil ve askeri arama kurtarma ekiplerine sahip. Arama kurtarma çalışmalarında aktif rol alan köpekler, 2017’de Meksika’da yaşanan depremde insanların kurtarılmasında büyük rol oynamıştı.

Bu köpeklerden biri olan Frida‘nın, donanma yetkililerine göre Meksika, Haiti, Guatemala ve Ekvador‘da 12 kişiyi kurtardığı biliniyoyr.

Türkiye ve Suriye’ye eğitimli köpekler gönderen tek ülke Meksika da değil.

Polonya.

Belarus.

Hırvatistan, Çekya, Almanya, Yunanistan, Libya, Polonya, İsviçre, İngiltere, İspanya Japonya ve Amerika Birleşik Devletleri (ABD) de çalışmalara yardım etmeleri için eğitimli köpekler yolladı.

Avrupa Birliği (AB) Sivil Koruma ve İnsani Yardım Kurumu da bugün sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada AB Sivil Koruma Mekanizması kapsamında arama kurtarma çalışmaları için Türkiye’ye bin 485 kişi ve 100 arama kurtarma köpeği gönderdiğini duyurdu.

You may also like

Comments

Comments are closed.