DünyaGünün ManşetiManşet

Dünya Sağlık Örgütü: Her 10 kişiden 3’ü su ve temizlik sorunu yaşıyor

0

Dünya Sağlık Örgütü’nün raporuna göre, dünya genelinde her 10 kişiden üçü su ve temizlik sorunu yaşıyor. Raporda, her yıl 361 bin çocuğun ishal nedeniyle hayatını kaybettiği de açıklandı.

Birleşmiş Milletler (BM), dünya genelinde yaşanan su ve temizlik sorununa işaret eden, “İçme suyu, sanitasyon ve hijyen konusunda ilerlemeler: 2017” başlıklı raporunu yayımladı. Dünya Sağlık Örgütü (WHO) ve BM Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF) ortaklığıyla hazırlanan rapor, dünya genelinde 2 milyar 100 milyon kişinin temiz suya ulaşamadığı gerçeğini ortaya koydu.

Her 10 kişiden üçü

BM’nin internet sitesinden yayımladığı raporda yer alan verilere göre, dünyadaki her 10 kişiden 3’ünün evlerinde temiz su bulunmuyor. Aynı raporda, 4 milyar 500 milyon kişinin sıhhi temizlik ve hijyen hizmetlerinden yoksun olduğu bilgisi de yer aldı. Sıhhi temizlik ve hijyen hizmetlerinden yoksun olan kişi sayısı dünyada her 10 kişiden 6’sına karşılık geliyor.

Okullar ve sağlık tesisleri de sorunlu

Raporda, özellikle küçük yaştaki çocukların su ve hijyen sıkıntısı nedeniyle sağlığının tehlike altında olduğu vurgulanarak, “Birçok ev, okul ve sağlık tesisinde hala su ve el yıkayacak sabun dahi yok” ifadeleri kullanıldı.

Her yıl 361 bin çocuk ölüyor

Temiz su ve hijyenden yoksun olduğu için her yıl beş yaşın altında olan 361 bin çocuğun ishal nedeniyle öldüğünün kaydedildiği raporda, bu kaynaklı diğer hastalıklar ‘kolera, dizanteri, hepatit A ve tifo’ olarak sıralandı.

‘Su zenginlere özgü olmamalı’

WHO Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus da konuya ilişkin yaptığı açıklamada, temiz su, sanitasyon ve hijyene ulaşma imkânının sadece zenginlere ve şehirlilere özgü bir ayrıcalık olmaması gerektiğinin altını çizerek, “Bunlar insan sağlığı için temel gereksinimler. Tüm ülkelerin vatandaşlarına bu hizmetleri ulaştırma sorumluluğu vardır” diye konuştu.

(BirGün)

Kategori: Dünya

İlginizi çekebilir

Comments

Comments are closed.