ManşetEkonomiTürkiye

Dört yıllık zirve: Cari açık 7,1 milyar doları aştı

0

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB) Ocak 2022’ye ait ödemeler dengesi verilerini açıkladı. Buna göre cari açık son dört yılın zirvesine çıkarak 7,1 milyar dolara ulaştı.

Cari işlemler açığı Ocak’ta 7,1 milyon ABD doları oldu. Aralık 2017’den bu yana en yüksek cari açık gerçekleşmiş oldu. Cari işlemler hesabı 12 aylık dönemde ise 20,22 milyar dolar açık verdi. Cari açıkta ödemeler dengesi tanımlı dış ticaret açığının 8,3 milyon dolara yükselmesinin etkili olduğu belirtildi.

Cari açık beş milyar dolar arttı

Merkez Bankası verilerine göre; cari işlemler açığı, bir önceki yılın aynı ayına göre beş milyar 336 milyon dolar arttı. 12 aylık cari işlemler açığı 20 milyar 223 milyon dolar oldu. Altın ve enerji hariç cari işlemler hesabı, bir önceki yılın aynı ayında bir milyar 251 milyon dolar fazla vermişken, bu ay bir milyar 487 milyon dolar fazla verdi.

Hizmetler dengesi kaynaklı net girişler bir önceki yılın aynı ayına göre 975 milyon ABD doları artarak bir milyar 631 milyon ABD dolarına yükseldi. Hizmetler dengesi altında seyahat kaleminden kaynaklanan net gelirler bir önceki yılın aynı ayına göre 891 milyon ABD doları arttı ve bir milyar 494 milyon dolara yükseldi.

Birincil gelir dengesinden kaynaklanan net çıkışlar, bir önceki yılın aynı ayına göre 190 milyon ABD doları azalarak 360 milyon ABD doları olarak gerçekleşti. Bir önceki yılın aynı ayında 26 milyon ABD doları net giriş kaydeden ikincil gelir dengesi kaleminde, bu ayda 50 milyon ABD doları net çıkış  kaydedildi.

Portföy yatırımlarında 766 milyon dolarlık net çıkış

Doğrudan yatırımlardan kaynaklanan net girişler 516 milyon ABD doları oldu. Portföy yatırımları 766 milyon ABD doları tutarında net çıkış kaydetti. Resmi rezervlerde bu ay 942 milyon ABD doları net azalış gözlendiği bildirildi.

TCMB’nin verilerine göre; Alt kalemler itibarıyla incelendiğinde, yurt dışı yerleşiklerin hisse senedi piyasasında 352 milyon ABD doları net satış ve devlet iç borçlanma senetleri piyasasında 98 milyon ABD doları net satış yaptığı görüldü. Yurt dışındaki tahvil ihraçlarıyla ilgili olarak bankalar 104 milyon ABD doları net geri ödeme, diğer sektörler ise 500 milyon ABD doları net kullanım gerçekleştirdi.

Yurt dışı bankaların yurt içindeki mevduatları, yabancı para cinsinden 79 milyon ABD doları ve Türk Lirası cinsinden 117 milyon ABD doları net artış olmak üzere toplam 196 milyon ABD doları net artış kaydetti.

Rezervlerde 942 milyon dolarlık azalış

Yurt dışından sağlanan kredilerle ilgili olarak; bankalar ve Genel Hükümet sırasıyla 496 milyon ABD doları ve 84 milyon ABD doları net geri ödeme gerçekleştirmişken, diğer sektörler 83 milyon ABD doları net kullanım gerçekleştirdi. Resmi rezervlerde bu ay 942 milyon ABD doları net azalış gözlendi.

Beklentiler rekor seviyelere ulaşan enerji ithalatının ticaret açığında sert büyümeye yol açmasıyla, cari açığın 7,2 milyar dolara yükselmesi yönündeydi.

More in Manşet

You may also like

Comments

Comments are closed.