EğitimManşetTürkiye

Dokuz Eylül’de Boğaziçi eylemlerine destek veren 35 öğrenciye uzaklaştırma cezası

0
Fotoğraf: Dokuz Eylül Dayanışması

Dokuz Eylül Üniversitesi‘nde, Boğaziçi Üniversitesi‘ne Melih Bulu‘nun rektör olarak atanmasıyla başlayan protestolara destek veren 35 öğrenciye bir hafta uzaklaştırma cezası verildi.

Uzaklaştırma cezası AKP’de 14 yıl boyunca Genel Başkan Yardımcısı olarak görev yapan ve 2018 yılında rektör olarak atanan Nükhet Hotar tarafından verildi.

Dokuz Eylül Dayanışması tarafından yapılan paylaşımda “Boğaziçi Direnişi ve taleplerimiz meşrudur. Gençliğe geri adım attıramayacaksınız. Bize diz çöktüremeyeceksiniz” ifadeleri kullanıldı.

İptali için dava açılacak

BirGün’den Berkay Sağol’un haberine göre verilen cezada, “Eyleminizin YÖK Disiplin Yönetmeliği’nin 6. maddesinin 1. fıkrasında yer alan ‘YÖK personelinin, kurum içinde ya da dışında, şeref ve haysiyetini zedeleyen sözlü veya yazılı eylemlerde bulunmak’ suçu ile örtüştüğü anlaşıldığından, 1 hafta uzaklaştırma cezası ile tecziye edilmeniz uygun görülmüştür” denildi.

Öğrencilere verilen cezalara tepki gösteren Avukat Semih Taşcan ise, “Eylemlere katılan öğrencilerin arasından slogan atan ve pankart taşıyan öğrencilere bu cezalar verildi. Ancak yapılan eylemlerde YÖK personeli olarak belirtilen Melih Bulu’nun şerefine veya haysiyetine karşı bir söylem yok. Öğrenciler tamamen anayasal haklarını kullandılar. Bu yüzden cezanın iptali için İzmir İdare Mahkemesi‘ne dava açacağız” açıklamasını yaptı.

More in Eğitim

You may also like

Comments

Comments are closed.