Hayvan HaklarıManşet

Dokuz Eylül’de açılmak istenen ‘hayvan deneyi merkezi’ protesto edildi

0
İzmir‘de Dokuz Eylül Üniversitesi’nde (DEÜ) açılmak istenen hayvan deneyi merkezine karşı hayvan hakları savunucuları Alsancak Kıbrıs Şehitleri Caddesi‘nde basın açıklaması yaptı. Hayvan deneyi merkezinin bir katliam merkezi olduğunu teatral gösteri ile anlatan hayvan hakları savunucuları, “Deney değil işkence merkezi”, ” Nükhet Hotar elini hayvanlardan çek” ve “Deney değil cinayet merkezi” sloganları attı.

Hayvan hakları savunucuları adına açıklama yapan Melodi Zengin, 28 milyon TL bütçe ayrılan bu deney merkezinde 10-25 kilo arasındaki hayvanların deney adı altında türlü işkencelere maruz kalarak en sonunda ölüme mahkum edileceğini söyledi. Hayvanların da insanlar gibi hissedebilen, duyarlı, bilinçli, duyguları olan, acı çeken canlılar olduğunu vurgulayan Zengin, şunları söyledi:

“Temel haklardan biri olan yaşam hakkı hiçbir bilimsel yönteme, eğitime, sertifikaya, paraya sığdırılamaz! Hayvan deneyine alternatif olarak canlı doku modelleri, 2-3 boyutlu hücre kültürü modelleri, bilgisayar modellemeleri, görüntüleme teknikleri, klinik araştırmalar, mikroorganizmalar, genomik proteomik metabolomik, ileri matematik, çok organlar, mikro doz çalışmaları gibi metotlar mümkünken savunmasız hayvanları alıp işkence yapmak ve öldürmek, sonrasında da ‘bilim yaptık’ demek akıl işi değildir.”

‘İşkence merkezini açtırmayacağız’ 

MA‘nın aktardığına göre, dünyada önde gelen ülkeler hayvanlar üzerinde deneylerden vazgeçmeye başlamışken DEÜ Rektörü Nükhet Hotar‘ın Türkiye’nin en büyük işkence merkezini açmakla gurur duyduğunu ifade eden Zengin, şöyle devam etti:

“Milyonlarca canlının yaşamını, deney hayvanları üzerinden para kazanan bir avuç şirketin eline ve bilimsel yöntemleri hiçe sayarak hayvan katletmeyi, işkenceyi tercih eden DEÜ’nün eline bırakmayacağız. DEÜ Rektörü Nükhet Hotar’a tam rektörlüğün önünden çağrı yapıyoruz. Aksi halde tüm hayvan hakları savunucularını karşınızda bulmaya devam edeceksiniz. Savunmasız hayvanlar üzerinde işkence ve deney yapacak ve yaşam haklarını gasp edecek bu cinayet yuvasının ‘bilim’ adı altında aklanmasına izin vermeyeceğiz.”

You may also like

Comments

Comments are closed.