DünyaManşetTarım-Gıda

‘Doğu Afrika’daki çekirge istilası gıda krizine yol açabilir’

0
 

Afrika Kalkınma Bankası (AfDB) Başkanı Akinwumi Adesina, yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgınının yanı sıra Doğu Afrika’daki çekirge istilasının gıda krizine yol açabileceğini belirtti.

Adesina, Dakaractu’da yer alan makalesinde, Kenya, Somali, Etiyopya, Sudan, Güney Sudan, Uganda ve Cibuti’yi kapsayan geniş bir alanda milyonlarca çekirgenin tarım ürünlerini tahrip ettiğini belirtti. Çekirgelerin sayısının haziranda artacağı ve en az 400 katına çıkacağına dair veriler olduğunu aktaran Adesina, bunun bölgeyi çok ciddi bir gıda krize sokabileceği uyarısında bulundu.

AfDB Başkanı, olası bir kıtlıktan Doğu Afrika’daki 30 milyon insanın etkileneceğini, ayrıca devam eden Covid-19 salgınının durumu daha da zorlaştırdığını ifade etti.

‘Yeşil Kanal oluşturulmalı’

Gıda, tarım ürünleri ve haşere ilaçlarının serbest dolaşımını sağlayacak bir “yeşil kanal” oluşturulmasını öneren Adesina, ayrıca gıda fiyatlarında artışı engellemek için ek tedbirler alınması gerektiğini işaret etti.

Adesina, olası gıda krizine karşı AfDB’nin Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü’yle (FAO) birlikte çalıştığını kaydederek şunları söyledi:

“Banka, Hükümetler Arası Kalkınma Otoritesi (IGAD) ve FAO’ya çekirge istilasıyla mücadele, Doğu Afrika ve Afrika Boynuzu’nda geçim kaynaklarını koruma çalışmalarında kullanmak üzere 1,5 milyon dolar hibede bulunmuştu. Ancak daha fazla yardıma ihtiyaç duyulacağı kesindir.” 

Kategori: Dünya

İlginizi çekebilir

Comments

Comments are closed.