EmekManşetTürkiye

DİSK-AR: Pandemide işverene işçinin iki katı İŞKUR desteği verildi

0

İŞKUR, Mart 2021 dönemine ait İşsizlik Sigortası Fonu (İSF) bültenini 12 Nisan 2021 günü yayımladı.

Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu Araştırma Dairesi (DİSK-AR) ise pandemide işverenlere yapılan teşvik ve desteklerin işçilere yapılan nakdi ücret desteğinin (ücretsiz izin ödeneğinin) iki katına çıkmasına dikkati çekti.

İşveren 18,3 milyar TL destek

Açıklamada pandemide işverenlere 18,3 milyar TL teşvik ve destek verildiği 2,5 milyon işçiye ise 10,2 milyar nakdi ücret desteği verildiği aktarıldı ve şu ifadeler kullanıldı:

Bültende yer alan İşsizlik Sigortası Fonu gelir-gider tablosuna göre Covid-19 pandemisi döneminde de işverenlere devasa kaynaklar aktarılmaya devam edildi. Bilindiği gibi Covid-19 döneminde 17 Nisan 2020’de başlayan işten çıkarma yasağından dolayı ücretsiz izin uygulamaları yaygınlaştı. Bu dönemde ücretsiz izne çıkarılan ve kısa çalışma ödeneğinden yararlanamayan işçiler nakdi ücret desteğine mahkûm edildi. Ücretsiz izne çıkarılan işçilere ‘nakdi ücret desteği’ adı altında günde 39 TL (aylık 1.168 TL) ödendi. Nakdi ücret desteği salgından 9 ay sonra, Ocak 2021’de günde 47 TL (aylık 1.431 TL)’ye yükseltildi. Mart 2021 itibarıyla salgın döneminde toplam 2,5 milyon kişi nakdi ücret desteği aldı.

Nisan 2020 ile Mart 2021 dönemi arasında Covid-19 kapsamında İşsizlik Sigortası Fonu’ndan işçilere 10,2 milyar TL nakdi ücret desteği ödemesi yapıldı. Salgın döneminde işverenlere yapılan teşvik ve destekler nakdi ücret desteğinin neredeyse 2 katına ulaştı. Salgın döneminde işverenlere yapılan teşvik ödemelerine 18,2 milyar TL ayrıldı. 2,5 milyon işçiye 10,2 milyar TL nakdi ücret desteği ayrılırken işverenlere 18,2 milyar TL doğrudan teşvik ve destek ayrılması İşsizlik Sigortası Fonu’nun amaç dışı kullanımın yeni bir örneği oldu.”

Fon eridi

İşsizlik Sigortası Fonu’nun toplam varlığının pandemi öncesinde 132 milyar lira olduğunu, Mart 2021 itibarıyla bunun 91,3 milyar liraya düştüğünü aktaran DİSK-AR “Fon varlığının azalmasındaki en büyük etken nakdi ücret desteği ve kısa çalışma ödemeleri olarak görünse de işverenlere yapılan devasa destekler Fon varlığındaki erimenin asıl nedenidir” dedi.

DİSK-AR, 2017 yılından beri işverenlere verilen teşvikler olmasaydı şu anda İSF varlığı 144,2 milyar lira olacağını, böylece daha fazla işçinin daha yüksek ödenek alabileceğini vurguladı.

More in Emek

You may also like

Comments

Comments are closed.