EmekKoronavirüs SalgınıManşet

DİSK-AR: İstihdamın yüzde 61’i tam kapanmada da çalışacak

0

DİSK Araştırma Merkezi’nin (DİSK-AR) yayınladığı rapora göre istihdamın yüzde 61’i kapanmadan doğrudan muafken, yüzde 22’si de kısmen muaf. 16,4 milyon kapanmada da çalışmaya devam edecek.

DİSK-AR tahminlerine göre istihdamın yalnızca yaklaşık yüzde 17’si (4,4 milyon) kapanma kapsamındaki sektörlerde çalışıyor.

Birçok sektör yasaklardan muaf

Yayınlanan tam kapanma genelgesinde 43 muafiyet bulunduğu hatırlatan raporda, “Sanayi ve inşaat işçileri ile hizmetler sektörünün birçok alt sektörü başta olmak üzere zorunlu olmayan mal ve hizmet üretiminde milyonlarca işçi çalışmaya devam edecek” ifadeleri kullanıldı.

Genelge ekinde yer alan kapanmadan muaf olan işler ve sektörlerin 43 başlıkta sayıldığı belirtilen açıklamada “Bu 43 başlıktaki muafiyetlerin kapsamındaki çalışanların sayısının tam olarak saptanması sektörlerin iç dağılımına ilişkin yeterli bilgi olmaması nedeniyle zorluklar taşımaktadır. SGK verilerinde yer alan sektörel dağılım verileri kayıtsızları içermediği için eksiktir. Bu nedenle TÜİK’in faaliyet kollarına göre istihdamın dağılımını esas alarak bir tahmin yapmaya çalıştık” denildi.

Kapanma yalnızca yüzde 17’yi etkiliyor

TÜİK Hanehalkı İşgücü Araştırması 2020 yıllık verilerini kullanarak yapılan hesaplamaya göre istihdam edilen toplam 26 milyon 813 kişinin 16 milyon 393 bini “tam” kapanmadan muaf sektörlerde çalışırken, 4 milyon 447 bini tam kapanmadan muaf olmayan sektörlerde çalışıyor.

5 milyon 973 bin kişi ise kapanmadan kısmen muaf sektörlerde çalışıyor. Böylece istihdamın yüzde 61’i kapanma döneminde çalışırken, yüzde 17’si kapanmadan yararlanabiliyor. Kapanmadan kısmen muaf olanlar ise yüzde 22 civarında. Böylece kısmen muaf olan sektörlerde çalışanların bir bölümü de eklendiğinde kapanmadan muaf olan sektörlerde çalışanlar istihdamın yaklaşık yüzde 70’i civarına yükselebiliyor.

More in Emek

You may also like

Comments

Comments are closed.