ManşetYaşam

Dişiyle tırnağıyla mağaradan ev yaptı

0

İran’ın Kırmanşah kentine bağlı Pave ilçesindeki Megevre bölgesinde yaşayan  87 yaşındaki Hüseyin Selim Osman, 30 yıldır bir mağarada yaşıyor.

cave

İran-Irak Savaşı’nda eşi ve üç çocuğunu kaybettikten sonra bir dağda tek başına yaşayan Osman, zaman içinde kayaları oyarak kendine 11 odalı mağara ev yaptı. Sert kayaları delerek yaptığı evinde mutlu olan Osman, yaşamını yitirdikten sonra mağara evinde defnedilmek istediğini kaydetti.

Yaşlı adamın anlattığına göre, 8 yıl süren savaşta Irak ordusunun köylerine attığı bombanın evine isabet etmesi sonucu eşi ve üç çocuğu öldü. Bunun üzerine savaş bitmeden yaşadığı ilçeyi terk ederek dağa çıkıp tek başına yaşamayı tercih etti.

Mağara evinde odaların yanı sıra mutfağı, banyosu ve tuvaleti de bulunuyor. Elindeki çekiç ve kazmayı göstererek “kayaları bunlarla oydum” diyen Osman, mağara evinin bir turizm merkezi haline geldiği iddiasında. İran, Irak, Kürt Bölgesel Yönetimi’nden ve başka devletlerden gelen turistlerin evini ziyaret edip para verdiklerini kaydeden Osman, “Burada topladığım paralarla dört cami yaptırdım beşincisini de inşa edeceğim” diye konuştu.

Yaşlı ve engelli olduğu için ilk başta halkın kendisini çok yadırgadığını belirten Osman, şöyle konuştu:

“İnsanlar bana deli gözüyle baktı. Ancak o bakışlara aldırmadım. Hatta güvenlik güçleri, alet edevatıma el koydu. Bu kayaları oymamı engellemeye çalıştı. Vazgeçmedim. Kararlı bir şekilde burada yaşamaya ve evime yeni odalar eklemeye devam ettim. Nihayetinde 12 yıl aradan sonra el koydukları çekiç ve kazmamı geri verdiler. Şimdilerde buraya gelen halk da güvenlik güçleri de evimi ve çevreyi görünce saygı duyuyorlar.”

(AA)

More in Manşet

You may also like

Comments

Comments are closed.