ManşetTürkiye

Dersim’de iki gün süren seyahat yasağı kaldırıldı

0

Dersim’de Pülümür Vadisi içinde yaptırılan PKK Mezarlığı’nın açılışı gerekçe gösterilerek Cumartesi günü kent merkezi ile ilçelere getirilen giriş çıkış yasağı Pazar günü akşam saatlerine kadar devam etti. Yasak, saat 20.00 itibariyle kaldırıldı.

12 dersim...

Dersim’de PKK mezarlığının açılışı yapılacağı gerekçesiyle kent merkezi ve ilçelere İçişleri Bakanlığı tarafından getirilen giriş- çıkış yasağı Pzar günü de devam etti. Kentte öğle saatlerinde Sanat Sokak üzerinde toplanan yaklaşık bin kişilik grup, Dersim -Erzincan karayolu güzergahındaki, Pülümür Vadisi içinde bulunan Alacak Köyü sınırları içinde yaptırılan ve çeşitli tarihlerde güvenlik güçleri ile girdikleri çatışmalarda ölen PKK’lıların gömüldüğü mezarlığa gitmek için yürüyüşe geçti.

Dersim Belediye Başkanı Mehmet Bul ve DBP İl Başkanı Ergin Doğru, emniyet yetkilileriyle görüşerek mezarlığa gitmek için izin istedi. Emniyet yetkilileri de, yasağın İçişleri Bakanlığı kararı olduğu belirtilerek, yasağın henüz devam ettiği bu yüzden mezarlığa gitmelerine izin veremeyeceklerini iletti.

Bunun üzerine DBP’li yöneticiler grupla birlikte, Cumhuriyet Caddesi güzergahından yaklaşık 2 kilometrelik mesafeyi slogan atarak yürüyerek, Dersim kent merkezini mahallelere bağlayan ve aynı zamanda Dersim- Erzincan, Dersim- Elazığ yolunun geçtiği Mameki Köprüsü kavşağına kadar geldi. Burada yaklaşık yarım saat oturma eylemi yapan grup adına konuşan DBP İl Başkanı Ergin Doğru, kent genelinde olağanüstü hal ilan edildiğini ve insanların keyfi olarak seyahat etme haklarının elerinden alındığını söyledi.

Bu arada Dersim- Elazığ yönünde giriş-çıkış yapan araçlara gerekli kontroller yapıldıktan sonra izin verilirken, Dersim- Erzincan yönüne gitmek isteyen hiçbir araca ise izin verilmedi. Dersimi-Erzincan karayoluna Dersim çıkışından 5 kilometre sonra Marçik Mevkii’nde jandarma ve polis tarafından kurulan barikat ile geçişlere izin verilmezken aynı şekilde Pülümür İlçesi girişinde ve Kırmızıköprü Mevkiinde kurulan jandarma ve polis barikatı ile araç geçişlerine izin verilmedi, Dersim ve Pülümür tarafında yüzlerce TIR, kamyon ve sivil araç bekletildi.

Bu gelişmelerin ardından kente giriş-çıkış yasağı bugün saat 20.00 itibariyle kaldırıldı. Kentin girişinde önlem alan polis ekipleri bariyerleri kaldırıp bölgeden ayrılmasıyla hayat normale döndü.

More in Manşet

You may also like

Comments

Comments are closed.