2023 KAHRAMANMARAŞ DEPREMİManşetTürkiye

Depremde yıkılan binalarla ilgili 54 kişi tutuklandı

0

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Diyarbakır Güvenlik ve Acil Durumlar Koordinasyon Merkezi’nde Kahramanmaraş merkezli depremlerde yıkılan binalara ilişkin, açıklamalarda bulundu.

Depremde yıkılan binalarla ilgili soruşturmalarda 245 şüpheli hakkında işlem yapıldığını, 54 şüphelinin tutuklandığını, yedi kişinin ise hakkında yakalama kararı çıkarıldığını aktaran Bozdağ, “İnşasında, denetiminde, kullanımında sorumluluğu olan herkesin kusuru ayrı ayrı değerlendirilmektedir. Adana, Diyarbakır, Gaziantep, Şanlıurfa ve Kilis‘te delil tespit işlemleri tamamlanmıştır. Deliller toplanmadan hiçbir enkaz kaldırılmamaktadır” dedi.

‘Sorumlular yargı önünde hesap verecektir’

Bozdağ, binaların denetimlerinde sorumluluğu olanların tespiti ve defin işlemlerinin büyük bir titizlikle sürdürülmesi için yoğun bir çalışma yürütüldüğünü belirterek “Hakimler ve Savcılar Kurulumuz bölgeye çok sayıda gönüllü savcı görevlendirmiştir. Adli Tıp Kurumumuz da görevlendirmeyi gönüllüler üzerinden yapmaktadır” dedi.

“Binaların müteahhitleri, belediyedeki mesuller, kolon kesenler dahil olmak üzere ihmali ve kusuru olanlar ayrımı olmaksızın soruşturulmaktadır. Sadece müteahhitler değil ilgili herkes soruşturuluyor. Bütün bu sorumlulara dair savcılıklarımız tarafından resen soruşturmalar başlatıldı. Deliller titizlikle toplanıyor. Vatandaşlarımız tarafından dile getirilen her türlü iddia da titizlikle değerlendiriliyor. Sorumlular yargı önünde hesap verecek. Adalet terazisinde tartılacaklar.”

‘Deliller toplanmadan hiçbir enkaz kaldırılmamalı’

Delillerin toplanması da dahil adli işlemlerin gecikmemesi için 478 Cumhuriyet Savcısı görevlendirildiğini kaydeden Bozdağ, 600 bilirkişinin de sahada olduğunu söyledi.

Bozdağ, “Deliller toplanmadan hiçbir enkaz kaldırılmamaktadır. Ayrıca deliller enkaz kaldırma çalışmalarına engel olmadan alınmaktadır. Türkiye bir hukuk devletidir. Kimsenin delil karartmaya gücü yetmez. Bir aksama, savsama söz konusu değildir. Aksini iddia eden bunun delilini ortaya koymalıdır” diye konuştu.

You may also like

Comments

Comments are closed.