YerelDoğa MücadelesiManşet

‘Definecilerin Gökçegelin Şelalesi’ni Dipsiz Göl’e çevirmesine izin vermeyeceğiz’

0

Definecilerin kazısı nedeniyle kuruyan Dipsiz Göl‘den sonra şimdi de Ordu‘nun Çaybaşı ilçesinde yer alan Gökçegelin Şelalesi aynı sonla karşı karşıya.

İlküvez’de define aramak için yapılan girişime tepki gösteren halk, şelale önünde bir basın açıklaması gerçekleştirerek “şelalemize dokunmayın” dedi.

Açıklaması öncesi Ordu Çevre Derneği Başkanı Ertuğrul Gazi Gönül ve Ordu Çevre Derneği Yönetim Kurulu Üyesi, Ekoloji Birliği Eş Sözcüsü Coşkun Özbucak birer konuşma yaptı.

‘Şelaleyi yok edecekler’

Köylülerin katıldığı basın açıklamasını okuyan Harun Karayiğit, Çaybaşı İlküvez Aşıklı Mahallesi’ndeki derelerde define aranacağını söyledi. Karayiğit, “Gökçegelin Şelalesi ve Gölü bölgemizin gezi ve piknik alanıdır. Burada halkın değil, kişisel çıkarlar öne çıkarılacak define aranmasını kabul etmiyoruz” dedi.

Bölge halkının burada yüzdüğünü, değirmeninin hala kullanıldığını belirten Karayiğit “Bu bölge şelalelerle ünlü. Şelalelerimizi görmeye gelenler her gün artıyor. Buraların turizm bölgesi yapılacağı söylendi ama bırakın turizm bölgesi olmasını, yok ediyorlar. Dokunmasalar daha iyi” tepkisini gösterdi.

‘Daha önce de define arandı, bulunamadı’

Karayiğit, define aranan başka yerlerin de olduğunu belirterek, “Yöre insanı bu alanlarda turizm tesisi beklerken, doğal güzelliği talan anlamına gelen define araması kabul edilemez. Define araması Ünye Erenyurt’ta bir şelalede de yapıldı. Bir şey bulunamadı. Geriye bozulmuş, görselliği yok olmuş bir şelale kaldı” ifadelerini kullandı.

‘Ciğerimize sapladığınız hançer yetmedi mi?’

İlküvez’de yaşayan halkın önce bölgeye yapılmak istenen çöp tesisi yüzünden aylar boyunca mağdur edildiğine dikkat çekilen açıklamada  “Ordu’nun çöpünü başımızdan aşağı dökmeye başladınız. Kızgınız. Bu çöp tesisini, ilçe içinden, köy yollarından geçen çöp kamyonlarını gördükçe yüreğimiz sıkışıyor. Ciğerimize sapladığınız hançer yetmedi mi? Şimdi de yüreğimizi mi hançerlemek istiyorsunuz? İnsanlarımızın huzur bulduğu, yaşam sevinci duyduğu şelalemize mi göz diktiniz? Nedir bu para hırsı, mezara mı götüreceksiniz?” denildi.

Köylerinde rahat yaşamak istediklerini vurgulayan Karayiğit, ”Bizler İlküvezliler olarak yeter diyoruz. Toprağımızda, deremizde, ormanımızda rahat yaşamak istiyoruz. Çöp huzurumuzu bozdu; gecemiz, gündüzümüz karardı. Şimdi yaşamımızı zifiri karanlık içinde mi sürdürmemizi istiyorsunuz? Ormanımızı yok edip çöp döktükten sonra, şimdi de göz bebeği gibi koruduğumuz, değer verdiğimiz Gökçegelin Şelalesi ve Gölü’nde define aramak nedir? Bu güzelliklerin hiç mi değeri yok? Bu doğal güzellik binlerce altından daha değerli değil mi?” tepkisini gösterdi.

Açıklamanın sonunda define arama projesinin durdurulması talep edildi.

 

More in Yerel

You may also like

Comments

Comments are closed.