ManşetTürkiye

DBP Eş Genel Başkanı Yüksek’e 8 yıl 9 ay hapis cezası

0

Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Eş Genel Başkanı Kamuran Yüksek hakkında “örgüt üyesi olmak” iddiasıyla 15 yıla kadar hapis istemiyle açılan davada karar çıktı.

Diyarbakır 5’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davaya Kamuran Yüksek katılmazken, avukatları hazır bulundu. Duruşmada ilk sözü alan Avukat Mesut Beştaş, davada bazı tanıkların dinlenmesi ve soruşturmanın genişletilmesi yönünde talepte bulundu. İddia makamı talebin reddedilmesini istedi. Mahkeme heyeti Beştaş’ın kovuşturmanın genişletilmesi talebenin davanın esasına etki etmeyeceğini savunarak, talebi reddetti.

Avukat Mesut Beştaş, “halk mahkemesinde yargılandığını” iddia eden A.D. isimli kişinin davada tanık olarak dinlenmesini ve iddianamede suçlama konusu yapılan faaliyetlerin DBP parti faaliyetleri kapsamında olup olmadığı, faaliyetlere ilişkin partinin disiplin soruşturması açıp açmadığının araştırılmasını istedi.

Avukat Mehdi Özdemir de, mütalaanın dayanağı olan hususların araştırılmasını istedi. Avukat Nuri Özmen ise, parti merkezine gönderilen bir disiplin soruşturmasının “KCK’nin yargılama faaliyeti” olarak görüldüğüne dikkat çekerek, bunun araştırılması ve tanıkların dinlenmesini talep etti. Avukatlar ayrıca savunma için ek süre istedi.

Mahkeme, avukatların bu taleplerini de reddetti. Ardından davanın esası hakkında savunma yapan Avukat Mesut Beştaş, “Taleplerimizin reddedilmesi, savunma için süre isteme talebimizin reddedilmesiyle, savunma hakkımızın kısıtladığını düşünüyoruz. Hazır olmamamıza rağmen savunma yapmaya zorlanmamız savunma hakkımızın kısıtlanmasıdır. Davanın mütalaası tarafıma tebliğ edilmemiştir. Bu davada maddi hususların araştırılmasına imtina edildiği, maddi hususların araştırılmasına imtina edilmesi nedeniyle esas hakkında savunma yapmıyoruz” dedi.

Avukat savunmaları ardından kararı açıklayan mahkeme, Yüksek’e “Örgüt üyesi olduğu” iddiasıyla 8 yıl 9 ay hapis verdi. Cezayı üst sınırdan veren mahkeme, Yüksek’in “hükmen tutuklanmasına” ve hakkında yakalama kararı çıkarılmasına karar verdi.

Karara tepki gösteren Yüksek’in avukatları, kararı temyiz edecek.

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’nın yürüttüğü soruşturma kapsamında 10 Mayıs 2016’da gözaltına alınıp, 13 Mayıs’ta tutuklanan Yüksek, 7 Ekim 2016’da görülen ilk duruşmada tahliye edilmişti.

(Dihaber)

More in Manşet

You may also like

Comments

Comments are closed.