ManşetTürkiye

Cumhurbaşkanına hakaretten yargılanan Hanife Şahan’a beraat

0

“Kaçak Saray’ın Kaçık Sultanı” başlıklı yazıdan dolayı “Cumhurbaşkanı’na Hakaret” gerekçesiyle yargılanan İleri gazetesi Yazıişleri Müdürü Hanife Şahan, bugün görülen ilk duruşmasında beraat etti.

36İddianamede “yapılan haber içeriğinin Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nın yapımı ve maliyetine ilişkin eleştiri niteliğinde olduğunun anlaşıldığı, fakat kullanılan ‘kaçık’ tabirinin Cumhurbaşkanı’na yönelik küçük düşürücü ifade olarak kullanıldığı” yer alıyordu.

İstanbul Kartal’daki Anadolu Adliyesi’nde görülen duruşmayı Uluslararası Af Örgütü Hollanda Şubesi’nden Marjanne De Haan ile Türkiye Şubesi Kampanyalar ve Savunuculuk Direktörü Ruhat Sena Akşener izledi.

Hakim karşısına çıkan Şahan, suçlamaya konu haberin kendisine ait olduğunu belirterek, “Yazıdaki amacımız mahkeme kararıyla da kaçak olduğu tespit edilen Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nın kaçak olduğunun anlatımı ve Cumhurbaşkanı’nın sigara içen bir genci kendisini görüp de sigarayı söndürmediği için azarlamasıdır. Bu iki olayı birleştirip bastığımız manşet, bir teşbihten ibarettir” dedi.

Şahan’ın avukatlarından Özgür Urfa, davaya konu haberin basın özgürlüğü kapsamında değerlendirilmesi gerektiğini ifade ederek, “Müvekkilim Cumhurbaşkanı’nın Başbakanlık döneminde yaptığı ve söylediği birtakım üslup ve davranışlarının çok dengeli olmadığını belirterek bu yazıyı yazmıştır” şeklinde konuştu.

(Amnesty.org)

Kategori: Manşet

İlginizi çekebilir

Comments

Comments are closed.