ManşetTürkiye

Cumhurbaşkanı ‘Karargâh rahatsız’a 28 Şubat’ın yıldönümünde yanıt verdi

0

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Hande Fırat imzasıyla Hürriyet’te yayınlanan ‘Karargah rahatsız’ haberiyle ilgili ilk kez konuştu. Erdoğan, “Terbiyesizliktir, seviyesizliktir. Bedelini ödeyecekler.” dedi. İktidara yakın medyadan bazı isimler, Hürriyet’in manşetini ‘muhtıra’ olarak nitelerken, Genelkurmay Başkanlığı da, haberden dört gün sonra, tıpkı Cumhurbaşkanı gibi 28 Şubat’ın yıl dönümünde açıklama yaptı.

Pakistan ziyareti öncesinde havaalanında açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan,  sert ifadeler kullandı. Erdoğan, ‘Karargah rahatsız’ haberiyle ilgili şunları söyledi:

“Bir diğer konu da sizlerin de ifade ettiği gibi ismini verdiğiniz bu gazetede ön sayfada atılan başlık, tabii içeride atılan başlık çok çok daha çirkindi ve 7 soruya 7 cevap, öbür tarafta “Karargah rahatsız” gibi ifadeler, bunlar tabii bizleri rahatsız ettiği gibi, TSK’yı haydi haydi rahatsız etmiştir. Bizim rahatsız olduğumuz bir konuda silahlı kuvvetlerimizin rahatsız olmaması mümkün değil. Aynı vücudun azaları gibiyiz. Zira bu işin başı neresidir? Devlettir, hükümettir. Silahlı kuvvetler, devletin bir uzvudur. Atılan başlık bir terbiyesizlik, seviyesizliktir. Böyle bir başlığı atmaya ne yönetimi ne patronaj kadrosu muktedir değildir, olamaz. Bu işin hukuki süreci neyse, zaten bazı adımlar atılmış vaziyette. Bizler takipçisi olacağız. Devleti kendi içinde birbirine düşürmeye kimsenin hakkı yoktur. Bunlar, bunların eski alışkanlıklarıdır. Herkes yerini, konumunu bilecek.

“Siz kalkıp da ‘7 soruya 7 yanıt’ derken bir daha silahlı kuvvetlerimizi zan altında bırakıyorsunuz, daha sonra ileri gidip cumhurbaşkanı ile Genelkurmay Başkanı nereye giderlerse beraberler diyerek terbiyesizlik yapıyorsunuz. Genelkurmay Başkanı’nın Cumhurbaşkanı veya Başbakan ile toplantılara gitmesinden daha doğal ne olabilir? Bunların dünyadan da haberi yok. Sorduğunuz zaman yok amiral gemisi, yok şu, yok bu. Kusura bakmasınlar artık böyle bir şey yok. Bizi kendi içimizde kim birbirine düşürmeye çalışıyorsa bunun bedelini ödeyecektir.

“Bu ne densiz bir yaklaşımdır. Böyle bir şey olabilir mi? Kusura bakmasınlar, bunu da Genelkurmay Başkanımızla görüştük. Kendileri de bu konuyla ilgili daha detaylı açıklamayı kendi sitelerinden yapacak. Bizleri ciddi manada üzmektedir, her zamankinden daha fazla birliğe, beraberliğe, kardeşliğe ihtiyacımız olduğu bir dönemde ben, kusura bakmasınlar doğru bulmuyorum.”

Genelkurmay Başkanlığı’nın açıklaması ise şöyle:

“Son zamanlarda, sürekli olarak Genelkurmay Başkanı’nın şahsı üzerinden yapılan mesnetsiz ve maksatlı eleştirilerle, Türk Silahlı Kuvvetleri yıpratılmaya, ülkemizin ve milletimizin güvenliği için yapılan mücadelenin gölgelenmeye çalışıldığını üzüntüyle müşahede etmekteyiz.
Türk Silahlı Kuvvetleri’ne ve Genelkurmay Başkanı’nın şahsına yönelik eleştiri kisvesi altında iftiraya varan iddialar ile ilgili bir basın mensubuna bilgilendirmede bulunulmuş ve bu hususlar 25 Şubat 2017 tarihinde yayımlanmıştır.

“Yapılan değerlendirmenin içeriği, dikkat ve hassasiyetle düzenlenmiş, “Karargâh Rahatsız, Karargâh’ta Rahatsızlık, Türk Silahlı Kuvvetleri’nde Rahatsızlık vb.” gibi ibareler söz konusu dahi olmamıştır. Sorulan sorulara özetle, “Türk Silahlı Kuvvetleri’nin iç politika malzemesi haline getirilmemesi, şahsi işlerden uzak tutulması gerektiği” ifade edilmiştir.

“Kararlılık ve azimle terörle mücadele edildiği, Fırat Kalkanı Harekâtı’nın başarıyla tamamlandığı bir dönemde bu tür iddia ve iftiralarla gündemi bulandırma çabalarını esefle karşılıyoruz. Bu açıklamayı Türk Silahlı Kuvvetleri ile devlet ve hükümet arasında bir sorun varmış gibi yansıtmak, olayı saptırmaktır. Cevap verilen eleştirilerin muhatapları bellidir.

“Türk Silahlı Kuvvetleri, devletinin ve milletinin emrinde olarak, her zaman olduğu gibi sarsılmaz bir inanç, kahramanlık ve fedakârlıkla şehit kanlarıyla sulanmış bayraklaşan vatan topraklarının güvenliğini sağlamak amacıyla, faaliyetlerine azim ve kararlılıkla devam etmektedir. Kamuoyuna saygı ile duyurulur.”

İkili görüşmeler

Başbakan Binali Yıldırım, Hürriyet’in tartışma yaratan ”Karargâh rahatsız” haberi sonrası Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar’la dün Çankaya Köşkü’nde bir araya gelmişti.

Orgeneral Akar daha sonra İstanbul Beylerbeyi Sarayı’nda Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüşmüştü.

‘Cunta’ soruşturması

Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı, Hürriyet’in “Karargâh rahatsız” başlığıyla yayımlanan haberinde dayanak olarak gösterilen “askeri kaynaklar” hakkında dün (27 Şubat 2017) soruşturma başlattı. Savcılığın açıklamasında, ”Hürriyet gazetesinde yayımlanan ‘karargâh rahatsız’ başlıklı haber içeriğinde bahsedilen karargâhın hükümetin icraatlarını önlemeye yönelik bir cunta yapılanması olabileceği izlenimi edinildiğinden ve bu hususta bir şikayet dilekçesi verilmesi de nazara alınarak konu hakkında Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığınca soruşturma başlatılmıştır” dendi.

İstanbul Üniversitesi Öğretim Üyesi Mehmet Hakan Sağlam’ın savcılığa verdiği şikâyet dilekçesinde “Devletin güvenliğine karşı suçlar” ve “Anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine karşı suçlar” kapsamında gazeteye el konulmasını talep edildi.

 

(Ajanslar, Yeşil Gazete)

More in Manşet

You may also like

Comments

Comments are closed.