DoğaEkolojiManşet

‘Cumhurbaşkanı gelecek, koyu boşaltın’

0

Marmaris’in Okluk Koyu’nda yaklaşık üç yıldır devam eden ve yapım aşamasında binlerce ağacın kesilmesine neden olan 300 odalı Cumhurbaşkanlığı Yazlık Konuk Evi’nin inşaatı sürüyor. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Yazlık Konukevi’ın çevresindeki turizm işletmelerinin tahliyesine karar verdi. Restoranlarını kapatmak için çalışmalara başlayan işletme sahipleri, Okluk Koyu’nun turizme kapatılmasından kaygı duyuyor.

Cumhuriyet’ten Muhammed Özmen’in haberine göre, geçtiğimiz yıl Aralık ayında Marmaris Kaymakamlığı tarafından koyda bulunan dört restoran işletmesine “Cumhurbaşkanlığı hizmetlerinde kullanılmak amacıyla kamu yararı kararı alınmıştır” ifadesiyle resmi yazı yollanmış ve hak sahipleri, arazilerinin bedeli için pazarlık yapmak üzere kaymakamlığa davet edilmişti. Bakanlığın aldığı kamulaştırma kararı kapsamında bir restoran işletmecisi teklifi kabul etti, diğer üçü konuyu yargıya taşıdı. Üç işletmenin açtığı dava sürerken, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, işletmelerin 15 gün içerisinde boşaltılması için tahliye yazısı gönderdi. İşletme sahipleri, kararın ardından restoranlarını kapatmak için hazırlanmaya başladı.

Yazlık saray için 40 binin üzerinde ağaç kesilen koya sürekli yeni binalar ekleniyor.

Mahkeme sürüyor

Bir işletme sahibi şunları söyledi: “Mahkeme sürerken tahliye kararı verildi. Bu ülkede her şey olabiliyor. Biz şuan restoranlarımızın önündeki çardakları sökmeye başladık”” dedi. Kendi topraklarındaki işletmelerinden zorla çıkarıldıklarını söyleyen işletme sahibi, “Burada önce rahatsız edici hareketlerle koyu boşalttılar. Sürekli ‘Cumhurbaşkanı geliyor, koyu boşaltın’ diyerek insanları soğuttular. Güvenlik güçleri, bazı günler ağır silahlarla atış yaparak huzursuzluk çıkardılar. İnsanlar koydan çekilmeye başladı. Her yıl kasım ayında biten tekne sezonu, bu yıl eylülde bitti. Koya yakın bir köyde bulunan iskelenin de boşaltılması için emir gönderildiğini duyduk. Koyun turizme tamamen kapatılmasından endişe duyuyoruz.”

More in Doğa

You may also like

Comments

Comments are closed.