COP27İklim KriziManşet

[COP27] Orman ve İklim Liderleri Ortaklığı kuruldu

0

COP27‘de hükümetler, işletmeler ve toplum liderlerinin eylemlerini birleştirmeyi amaçlayan Orman ve İklim Liderleri Ortaklığı’nın (FCLP) lansmanı yapıldı.

Yeni ortaklığa, küresel GSYİH’nın yüzde 60’ından fazlasını ve dünya ormanlarının yüzde 33’ünü temsil eden 26 ülke ve Avrupa Birliği katıldı.

FCLP, AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, Birleşik Krallık Başbakanı Rishi Sunak ve Fransa, Gana, Kongo, Kolombiya ve Almanya liderleri dahil olmak üzere dünya liderleri tarafından başlatıldı.

sürdürülebilir orman yönetimi ve koruma konusunda çalışmalar yapacak olan ortaklık, geçen yıl COP26’da 140’tan fazla ülkenin 2030 yılına kadar orman kaybını ve arazi bozulmasını durdurma taahhüdünü uygulamaya yönelik eylemi hızlandırmayı ve bu azmi, sahada somut sonuçlara dönüştürmeyi amaçlıyor.

Ülkelerin FCLP’ye katılarak bir veya daha fazlasını uygulamayı taahhüt ettiği eylemler içinde, uygulamayı desteklemek için kamu ve donör finansmanının harekete geçirilmesi, Yerli Halkların ve yerel toplulukların girişimlerinin desteklenmesi ve yüksek bütünlüklü ormanların korunmasını teşvik edilmesi eylemler de var.

Bilim insanları, Paris Anlaşması’nın küresel ortalama sıcaklık artışını sanayi öncesi seviyelerin 1,5 derece üzerinde sınırlandırma hedefine ancak ormansızlaşmayı azaltma çabalarını hızlandırarak ve orman sektöründe diğer hafifletme faaliyetlerini uygulayarak ulaşılabileceğini söylüyor.

Ekvador Çevre ve Su Bakanı Gustavo Manrique Miranda, “Bu ittifak, ormansızlaşmayı azaltan, orman restorasyonunu artıran ve ormanlık alanlarda yaşayan insanların geçim kaynaklarını güçlendiren çözümleri uygulamak için bir fırsat” dedi.

Birleşik Krallık, doğa için 3 milyar sterlinlik daha geniş bir finansmanın parçası olarak ormanlar için 1,5 milyar sterlinlik (1,7 milyar dolar) finansman sözü verdi. Ayrıca Yerli halkları ve yerel toplulukları yağmur ormanlarını korumanın merkezine yerleştirecek olan İklim Yatırım Fonu’nun doğa ayağı için 65 milyon sterlin (75 milyon dolar) daha açıklayacak.

[COP27] Brezilya, Endonezya ve Kongo, Amazon ormanlarını korumak için ittifak kurdu

Almanya Şansölyesi Olaf Scholz da “Ormansızlaşmayı durdurma ve ormanları eski haline getirme konusundaki ortak küresel taahhüdümüzün, insanlara, biyoçeşitliliğe ve iklime fayda sağlayacak somut ve ölçekli eylemlere dönüştürülmesi gerekiyor” dedi ve Almanya’nın bu taahhüdü desteklemek için, ortaklığın sekretaryasının kurulmasını destekleyeceğini ve Küresel Orman Finansmanı Taahhüdüne yaptığı ilk katkıyı ikiye katlayarak toplam 2 milyar Euro’ya çıkaracağını açıkladı.

Gana Devlet Başkanı Nana Addo Dankwa Akufo-Addo “Orman kaybı önlenebilir” dedi:

“Bununla birlikte, Glasgow Liderler Bildirgesi’ni sunmaya kendini adamış ülkelere gerekli desteği ve kontrolleri sağlamak için küresel olarak özel bir alana ihtiyaç vardır. FCLP, bu hedefe yönelik ilk ve önemli bir adımdır ve Gana, FCLP’yi tamamen desteklemekte ve onaylamaktadır.”

Hükümet temsilcileri ayrıca, Glasgow’da 2021-2025 yılları arasında ormanları korumak ve eski haline getirmek için taahhüt edilen 12 milyar doların 2,67 milyar dolarının halihazırda harcandığını ve kamu ve özel bağışçıların COP26’dan bu yana 4,5 milyar dolar daha taahhüt ettiğini duyurdu.

12 ülke, gelişmekte olan ülkelerde bozulmuş arazilerin eski haline getirilmesi, orman yangınlarıyla mücadele ve yerli toplulukların haklarının desteklenmesi dahil olmak üzere faaliyetleri desteklemek için toplam 2,67 milyar dolarlık bir fon bildirecek.

Hesap verebilirliği sağlamak için FCLP, yıllık toplantılar düzenleyecek ve 2030 hedefine yönelik küresel ilerlemenin bağımsız değerlendirmelerini ve FCLP’nin kendisi tarafından kaydedilen ilerlemeyi içeren yıllık bir Küresel İlerleme Raporu yayınlayacak.

REDD+ için yeni bir ivme

Bu sırada, gelişmekte olan ülkelerin dahil olduğu Ormansızlaşma ve Orman Bozulmasından Kaynaklanan Emisyonların Azaltılması (REDD+) mekanizması kapsamında da ormanları korumak için çabalar sürecek.

REDD+, ormancılık sektöründe gerçekleşen emisyon azaltımları için sonuçlara dayalı ödemeler sağlamak da dahil olmak üzere, orman iklimi eylemi için bütünsel bir çerçeve sunuyor. COP27’de gösterilen orman iklimi eylemine yönelik yenilenen siyasi ve mali taahhüt, REDD+ için de yeni bir ivme yaratabilir.

Paris Anlaşması’nda da yer alan ormanla ilgili emisyonların ölçülmesi, raporlanması ve doğrulanması çerçevesi, sonuçlara dayalı finansman kaynağından bağımsız olarak ormancılık sektöründeki tüm hafifletme eylemleri için bir rehber oluşturur.

Yaklaşık 60 gelişmekte olan ülke, halihazırda BM İklim Değişikliği kapsamında REDD+ faaliyetlerini uyguladı ve 9 gigatondan fazla doğrulanmış emisyon azaltımı sağlandı.

More in COP27

You may also like

Comments

Comments are closed.