Dış Köşe

Çok kültürlü Mardin’e ibne provokasyonu – Selçuk Candansayar

0

Geçen hafta Artuklu Üniversitesi Mimarlık Fakültesi’nde Kaos GL derneğinden Ali Erol ile birlikte bir açık ders yapacaktık. Dersin konusu, ayrımcılık ve eşcinsellik meselesiydi. Hani o çok kültürlü yapısıyla bırakın Türkiye’ye, dünyaya örnek gösterilen Mardin ilimizde! Hani Ahmet Türk’ün DTK üzerinden bağımsız belediye başkanı seçildiği Kürt, Türk, Arap, Süryani bilcümle etnik ve dinsel topluluğun kardeşlik ve barış içinde yaşadığı!

Mimarlık Fakültesi öğretim üyesi Levent Şentürk’ ün lisansüstü öğrencilerine olan dersi içinde eşcinsellik, tıp, psikiyatri ve eşcinsellerin hak mücadelesi tarihinin ayrımcılığa karşı demokrasi ve özgürlük mücadelesiyle ortaklaşması üzerine bir tartışma olacaktı. Lisansüstü öğrencileri dışında da isteyen herkesin gelip katılabileceği ve tartışabileceği bir forum. Yıllardır benzeri ders ve toplantıları Van, Diyarbakır, Kars, Sivas, Trabzon başta olmak üzere çok sayıda ilde gerçekleştiriyoruz. Öğretim üyeleri, öğrenciler ve üniversite dışından isteyen herkesin katıldığı bu toplantılar bir yandan eşcinsellik hakkındaki soruların tartışıldığı ama asıl olarak ayrımcılık/ özgürlük meselesi üzerine katılımcıların özgürce düşüncelerini ifade edebildikleri forumlar olarak geçiyor.

Mardin’ e gidemedik. Dersin ilan edilmesiyle birlikte başta ‘Dost- Der’ adlı bir dernek olmak üzere Mardin yerel medyasında karalama kampanyası ve linç tehdidi başlatıldı. Dost-Der’e göre Müslüman toprağı olan Mardin’i biz sapıklar günahla kirletmeye ve sapıklık propagandası yapmaya geliyorduk. Üstelik de Kutlu Doğum Haftası’nda! Üniversite yönetimini açıkça tehdit ederek; Aziz Nesin’e gönderme yaparak, Mardin’de bir Sivas mı yaratmak istiyorsunuz, Müslümanları neden kışkırtıyorsunuz, ayağınızı denk alın, sapıklık ve günaha izin vermeyiz, diye açıklama yaptılar.

Tehdidin üzerinden saatler geçmeden de Rektörlük herhangi bir gerekçe göstermeden dersi iptal etti. Biz Mardin’ e gidemedik ve Mardin Müslümanları tarafından ‘halledilmekten’ kurtulduk, onlar da günah ve sapıklıkla kirlenmekten! Ama Mardin Müslümanlarını bizi geri püskürtmek sakinleştirmedi; dersin iptali yetmez bu sapığı (Levent Şentürk oluyor) üniversiteden ve Mardin’den atın diye devam ediyorlar. Her şey bir yana sevgili Levent için Mardin’de hayat artık hakkaten zor olabilir; biliyorsunuz bu gruplar domuz bağları ve satır eylemleriyle meşhurlar.

Üniversiteden az sayıda grup öğretim üyesi ve öğrenci dersin iptali ve aralarından bir öğretim üyesinin tehdit edilmesini protesto eden bir metin yayımladılar. Kaos GL’nin internet sitesinde okuyabilir ve sizler de imzalayabilirsiniz.

Üniversite yönetimi sessizliğini koruyor. Belki de ucuz atlattık diye şükrediyor ve kim aldı lan mimarlık fakültesine bu adamı diye dertleniyor olabilirler. Valilik, Emniyet gibi devlet yetkililerinden herhangi bir açıklama yok; onlar da ‘ulan iki ibne gelip çok turistik çok kültürlü Mardin’imizi karıştıracaklarmış, neyse ki gelemediler’ diye memnun olmalılar.

DTK- Ahmet Türk cephesinin olaydan haberi bile yok. Pazar gününün gazetelerine göre Ahmet Türk Başkan, Diyarbakır’ da BDP- DTK’ nın düzenlediği Kutlu Doğum Haftası münasebetiyle yapılan törende Kürtçe mevlit okunmasını takiben yaptığı konuşmasında, Kürt özgürlük hareketinin sünnet olduğunu ve Kuran temelinde yürüdüklerini ifade etmiş. Hem maşallah hem inşallah; Allah PKK- KCK- DTK- BDP- HDK hattına da özgürlük bahşeder tez zamanda!…

Geçen hafta Doğan (Tılıç) hegemonun dilini alırsan hegemonun düzenine girersin diyerek, mevzide ateist olmaz diyen İlker Başbuğ’un ağzının payını vermişti. Ahmet Türk nezdinde çok kısaltmalı ‘Kürt Özgürlük Hareketi’ne ne diyelim peki?

Ama belki de onlar haklılar ve durduk yerde Allah’ın izniyle ne güzel çok kültürlü, çok demokratik, çok özgür ve çok özerklik kuruluverirken bizim yaptığımız ibnelik!

Selçuk Candansayar – Birgün

 

More in Dış Köşe

You may also like

Comments

Comments are closed.