EnerjiDoğaManşet

Çırpılar Termik Santrali’ne verilen ÇED onayı iptal

0

Çanakkale‘de, Yenice İlçesi Çırpılar Köyü yakınlarında yapılması hedeflenen Çırpılar Termik Santrali ve kömür sahası için hazırlanan ÇED Raporu’na verilen olumlu karar iptal edildi.  

TEMA Vakfı, Kazdağı Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Derneği ve Ziraat Mühendisleri Odası tarafından 2018 yılında açılan davada bilirkişi, Santral’ın ormanları ve çevreyi olumsuz etkileyeceği yönünde görüş bildirmişti.

Yılda 3.52 milyon ton kömürle çalıştırılması öngörülen santral için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı 29 Haziran 2018’de “ÇED olumlu” raporu vermişti.

TEMA Twitter’dan yaptığı paylaşımda kararı, “müjdeli haber” diyerek karşıladı.

Santral’ın kurulması planlanan alanda tarım arazilerini içinde barındıran Agonya Ovası ve bölge halkının içme suyu ihtiyacını karşılayan Gönen Barajı bulunuyor. Agonya Ovası’nda 30 bin dekar alanda (Kapya) kırmızı biber, sekiz bin dekar alanda çilek üretimi var. Her iki ürün de tarladan toplanmadan alıcı buluyor.  

Kazdağı Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Derneği, yerel halkın da desteğiyle, bölgedeki diğer STÖ’lerle birlikte beş yıldan beri sürece itiraz ediyor ve bölgede yaşayanlara yönelik bilgilendirme toplantıları düzenliyordu. İmza kampanyalarıyla projenin zararlarını anlatan STÖ’ler, Cumhurbaşkanlığı’ndan Başbakanlığa, Meclis Başkanlığı’ndan yöre milletvekillerine kadar pek çok merciiye başvurmuş ancak sonuç alamamıştı.

Kategori: Enerji

İlginizi çekebilir

Comments

Comments are closed.