ManşetTarım-Gıda

CHP’li vekil: Ziraat Bankası yandaşa destek, çiftçiye kambur oldu

0

CHP Mersin Milletvekili Cengiz Gökçel, çiftçiye destek olmak için kurulan Ziraat Bankası’nın çiftçiye destek olmaktan çok artık ona yük olduğunu kaydetti. Gökçel, Tarım sektörünün kamu bankalarına 106,3 milyar lira borcu olduğunu belirtti.

AKP iktidarında çiftçinin en karanlık günlerini yaşadığını belirten Gökçel, “AKP iktidarları tarımı ve çiftçiyi bitirme politikası izliyor. Çiftçiyi borçlandırıp üretimden koparıyor” dedi.

‘Bu borç kabul edilebilir gibi değil’

Tarım sektöründeki borç yükünün her geçen gün arttığının altını çizen Gökçel, “Tarım sektörünün bankacılık sektörüne olan borçları 143,6 milyar liraya yükseldi. Bu borcun 106,3 milyar lirası kamu bankalarına ait. Bu borç kabul edilebilir değil” diye konuştu.

Çiftçilerin ve tarım sektörünün borcu 1 ayda 3 milyar lira arttığını belirten Gökçel, “Çiftçilerimiz borç yükü altında eziliyorlar. Borçların kapanması bir yana borçların katlanarak artıyor. Mart ayından nisan ayına kadar çiftçi borçları 3 milyar lira arttı” dedi.

‘Bütün çiftçiler bir yandaş etmiyor’

CHP Mersin Milletvekili Cengiz Gökçel Ziraat Bankası’nın yandaş şirketlere verdiği kredileri eleştirerek, “Çiftçilerin Ziraat Bankası’na ve piyasaya olan borçları var. Ziraat Bankası ve borçların faizini silip borcu uzun vadede yapılandıracağına, Ziraat Bankası basın kuruluşlarını alacak yandaşlara kredi veriyor” dedi.

Yandaş holdinglere 750 milyon dolar kredi verildiğini ve bunun demesinin yapılmadığını vurgulayan Gökçel, “Ziraat Bankası yandaş holdinglere 750 milyon dolar veriyor. Bugünün parasıyla 6 milyar 450 milyon lira. Çiftçinin takipteki toplam borcu 5.9 milyar lira. Ama Ziraat Bankası yandaşı değil çiftçiyi takibe alıyor” ifadelerini kullandı.

More in Manşet

You may also like

Comments

Comments are closed.