Doğa MücadelesiManşetYerel

CHP’li Erbay: Sandras Dağı’nın talan edilmesine asla izin vermeyeceğiz

0

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Muğla Milletvekili Avukat Burak Erbay, Muğla’nın Köyceğiz İlçesi‘ne bağlı Sandras Dağı’ndaki maden sahası alanının Alfa-Olivin Şirketi tarafından genişletilmek istenmesini  Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Genel Kurulu gündemine taşıdı.

Milletvekili Erbay, “Sandras Dağı, bölgenin temiz su deposudur. Yüzyıllardır
atalarımızın tarlalarını suladığı suların kaynağının kurutulmasına müsaade etmemiz mümkün değildir” ifadelerini kullandı.

‘Temiz sudan mahrum kalınmasına neden olacak’

CHP’li Erbay, Sandras Dağı’nda 12 tane arama ve işletme maden ruhsatı olduğunu, her geçen gün dağın madenlere teslim edildiğini belirterek şu açıklamalarda bulundu:

Muğla’mızın cennet köşelerinden Köyceğiz, Ortaca, Dalaman ilçeleri ile Muğla ve Denizli illerimizin bir kısmının su kaynağı olan Sandras Dağı, bölgenin temiz su deposudur. Otmanlar, Karaçam, Sazak, Çayhisar, Akköprü, Beyobası, Pınar, Kavakarası, Köyceğiz, Zeytinalanı, Yangı, Ağla, Çalca mahalleleri doğrudan bu kaynaktan sularını almaktadır. Maden sahasının genişletilmesi buralarda yaşayan binlerce hemşerilerimizin temiz sudan mahrum kalmalarına
neden olacaktır.

Köyceğiz ilçesi Ağla Mahallesi Gökçeova Göleti üzerinde çalışma yapmakta olan bir maden şirketi bu sahayı daha da genişletmek istemektedir. Bu genişleme için toplamda 33 bin ağaç kesilecek, 11 ton patlayıcı kullanılacaktır. Bu çalışma, doğal yapıya ve ekosisteme büyük zarar verecektir.


‘Madene değil, doğa tahribatına karşıyız’

Madene değil, doğa tahribatına karşı olduklarının altını çizen Burak Erbay, bölgeyi yok edecek bu aşırı çalışmaların kabul edilemez olduğunu belirtti:

Tabii ki maden çıkarılacak ve işlenecektir ama bölgeyi yok edecek bu aşırı çalışmalar kabul edilemez. Yüzyıllardır atalarımızın tarlalarını suladığı suların kaynağının kurutulmasına müsaade etmemiz mümkün değildir. Sandras Dağı acilen koruma bölgesi ilan edilmelidir.

Muğla’da başlatılan bu talan ve yağmaya artık yeter. Muğla halkını, doğal güzelliklerini, ormanlarını, su kaynaklarını, kıyılarını rahat bırakın. Sandras Dağı’nın talan edilmesine asla izin vermeyeceğiz. Artık yeter! Ellerinizi Muğla’mızın eşsiz doğasından çekin.”

You may also like

Comments

Comments are closed.