EkonomiManşetTürkiye

CHP’li Cengiz Gökçel: Çiftçinin borçları 149 milyar TL’ye yükseldi

0

CHP Mersin Milletvekili ve TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu Üyesi Cengiz Gökçel, bugün yaptığı yazılı bir açıklamada, çiftçinin borçlarının 149 milyar TL’ye yükseldiğini duyurdu.

Gökçel, “Bu rakam, çiftçinin son bir ayda 3,7 milyar lira daha borçlandığını gösteriyor” değerlendirmesinde bulundu.

‘Üretimin bu şekilde devam etmesi mümkün değil’

Sektörün 4,9 milyarlık borcunun takibe alınmış borçlar olduğunun altını çizen CHP’li Cengiz Gökçel, “Böyle bir ortamda çiftçinin rahatlıkla üretip satması mümkün mü?” diye sordu ve açıklamalarını şöyle sürdürdü:

Türkiye Ziraat Odaları Birliği’nin rakamlarına göre, DAP gübresi yüzde 158, üre gübresi yüzde 123, zirai ilaçlar yüzde 75, süt yemi yüzde 63, besi yemi yüzde 60, elektrik maliyeti yüzde 56 artmıştır. Ancak üretici bu maliyetlerin altından kalkamıyor. Bu şekilde üretimin devam etmesi mümkün değil.”

‘Türkiye bir ithalat cenneti’

Gökçel, tarım, gıda ve içecek sektörünün 2021 yılının ilk altı ayında 8,2 milyar dolar ithalat yapması hakkında da şu değerlendirmelerde bulundu:

Türkiye bir ithalat cenneti. İktidar, ithalat baronları ile yabancı çiftçiyi zengin ederken bu ülkenin çiftçisi borçları altında eziliyor, üretimden uzaklaşıyor. 2008’de 1 milyon 127 bin olan çiftçi sayısı, 2020’de 550 bine kadar düştü. Bu, SGK’lı çiftçi sayısının son 12 yılda yüzde 48 azaldığını gösteriyor. Tarım sektöründe istihdam edilen kişi sayısı da aynı şekilde yüzde 44 azalmıştır.”

More in Ekonomi

You may also like

Comments

Comments are closed.