Doğa MücadelesiManşetTürkiye

CHP’li Ali Öztunç, Bakan Murat Kurum’u eleştirdi: Çevrenin değil, TOKİ’nin Bakanı

0

CHP Doğa Haklarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve Maraş Milletvekili Ali Öztunç, Giresun‘da maden havuzunun çökmesi ve zehirli çamurun baraja ve ırmağa karışmasının ardından bir ay geçmeden Ayvalık‘ta da atık dağının çökmesi sonucu ağır metalli atıkların dereye dolması üzerine bir açıklama yaptı.

CHP’li Öztunç, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum‘un yaşanan felaketlerle ilgili açıklama yapmamasına ithafen, “Selde, depremde suçu millete atabiliyor. Halkın ihmalkarlığından dem vuruyor. Bu iki facia ile ilgili söyleyecek sözü yok” dedi.

‘Çevrenin değil, TOKİ’nin Bakanı’

Giresun’dan sonra Balıkesir’de de benzer bir facianın yaşanmasının tesadüf olmadığını vurgulayan CHP’li Ali Öztunç, Bakan Murat Kurum’un yaşanan bu felaketler sonrasında açıklama yapmamasını eleştirdi:

Bir aylık sürede iki ayrı facia yaşadık, barajlar, su kaynakları, yaşam alanları, tarım alanları, binlerce canlı türü tehdit altında. Bakan Murat Kurum bu konuda tekbir açıklama dahi yapmadı. Varsa yoksa inşaat. TOKİ’deki günlerini bir türlü unutamadı. Finalde inşaat yapmayacağı, beton dökmeyeceği meselelere dahil olmuyor. Çevrenin değil, TOKİ’nin Bakanı. Twitter hesabına baktık, bu iki faciaya ilişkin tek bir paylaşımı yok. Doğal alanları millet bahçesi adı altında betonlaştıracağına, gitsin maden alanlarını rehabilite etsin.”

‘Afet bölgesi ilan edilmesi gerekir’

Yaşanan iki facianın da insan kaynaklı olduğunu dile getiren CHP’li Öztunç, diğer bazı bölgelerdeki tehlikelere de dikkat çekti:

Selde, depremde sarı çizmeleriyle basının önüne geçen Bakanlar, bu iki faciada sessiz kaldılar. Şebinkarahisar’da yaşanan facia nedeniyle Sivas’a bağlı Suşehri ve Koyulhisar, Tokat’a bağlı Reşadiye, Niksar ve Erbaa, Amasya’ya bağlı Taşova, Samsun’a bağlı Çarşamba ilçeleri tehdit altında.

Dahası, Kelkit Vadisi, Çarşamba Ovası tehdit altında. Ayvalık’taki facia da sadece Ayvalık’ın meselesi değil. Bu bölgelerde facia sonrası olabilecek sağlık sorunlarını önlemeye yönelik tedbirler alınması gerekiyor. Para cezaları kesilerek geçiştirilecek meseleler değil bunlar. Afet bölgesi ilan edilmesi gerekir.”

‘İki facia ile ilgili söyleyecek sözü yok’

Ali Öztunç, Bakan Kurum’un bu tarz insan kaynaklı afetlerde afet bölgelerine gitmemesini de eleştirerek şu açıklamalarda bulundu:

Selde, depremde suçu millete atabiliyor. Halkın ihmalkarlığından dem vuruyor. Bu iki facia ile ilgili söyleyecek sözü yok. Gitse, madenciyi suçlu bulacak, dayanıksız yapı inşa etmiş, kapasitesinin üzerinde çalışmış diyecek. Çünkü, kendisi de bu suça ortak. ÇED’ini titizlikle incelemedi, su kaynağı yanında olmasını, tarım alanlarını tehdit ettiğini umursamadı, denetimini yapmadı.”

Giresun Şebinkarahisar’daki Nesko Madencilik’in bakır, kurşun, çinko madenindeki atık havuzu çökmüş, binlerce ton zehirli çamur Kılıçkaya Barajı ve Kelkit Irmağı’na karışmıştı.

Bu şok henüz atlatılamamışken, Balıkesir‘in  Ayvalık İlçesi’ne bağlı Karaayıt Köyü yakınlarındaki Bilfer Madencilik ve Turizm A.Ş tarafından işletilen ve sürekli kapasite arttıran “Bilfer Demir Cevheri Zenginleştirme Tesisi“ne ait atık depolama alanında atık dağı yine çökmüş ve ağır metalli atıklar dereye dolmuştu.

You may also like

Comments

Comments are closed.