Türkiye

CHP’den seçim barajının düşürülmesi teklifi

0

CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu, partisinin seçim barajının düşürülmesine ilişkin kanun teklifinin TBMM gündemine alınıp alınmayacağına ilişkin oylamanın milletvekilleri açısından, demokrasi ve barışı isteyenlerle istemeyenler arasında bir sınav niteliği taşıdığını savundu.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu, kamuoyunun demokrasi tarihi açısından önemli bu olayı takip etmesini ve demokrasiden yana tutum almasını istedi. Tanrıkulu, yaptığı yazılı açıklamada, yüzde 10 seçim barajının demokrasinin önünde bir engel olduğunu ve kaldırılması gerektiğini savundu.

Toplumun önemli bir kesiminin örgütlenmesine ve temsil edilmesine engel olan bu yüksek barajın, temsil edilmediğini veya adaletli biçimde yeterince temsil edilemeyeceğini düşünen kesimlerle gerçek anlamda toplumsal bir barış ortamı içerisinde bluşmayı zorlaştırdığını belirten Tanrıkulu, şunları kaydetti: “28 Mayıs 2013 Salı günü demokrasi, temsilde adalet ve toplumsal çoğulculuğumuzun TBMM’ye yansıması açısından tarihi bir gün olacaktır. Zira TBMM Başkanlığına sunduğumuz ‘Yüzde 10’luk seçim barajının yüzde 3’e düşürülmesi’ içerikli kanun teklifimiz Genel Kurulda görüşülecektir. Salı günü, milletvekilleri bakımından aynı zamanda bir sınav günüdür. Bu sınav demokrasi ve barış isteyenlerle, istemeyenler arasındaki sınavdır. Yasanın TBMM gündemine alınıp alınmaması yönündeki oylama bu sınavdan geçenler ile geçemeyenlerin işareti olacaktır. Kamuoyunun demokrasi tarihimiz açısından bu önemli olayı takip etmesini istiyor; demokrasiden yana tutum almasını bekliyoruz.”

More in Türkiye

You may also like

Comments

Comments are closed.