Hayvan HaklarıManşetTürkiye

CHP ve İYİ Parti il teşkilatları av ihalesine karşı dava açtı: İki yaban keçisi kurtuldu

0

CHP ve İYİ Parti il teşkilatlarının Giresun’un Alucra ilçesinde yaban keçilerinin avlanması için yapılan ihaleye karşı açtıkları davada, mahkeme ihaleyi iptal etme kararı aldı.

Mahkeme kararında ihalede hukuka uygunluk bulunmadığına vurgu yaptı.

‘Hukuka uygun bulunmadı’

Alucra ilçesinde 26 bin liraya ihale edilen iki yaban keçisinin avlanması için bakanlık tarafından yapılan ihaleye karşı çıkan CHP ve İYİ Parti il teşkilatı, Yaban hayvanlarının da yaşama hakkı olduğunu ve av turizminin kamu yararından çok doğaya zararı olduğunu belirtti. Teşkilatlar, Ordu 1. İdare Mahkemesi’ne dava açtı.

Nesillerinin tehlikede olması nedeniyle bakanlık tarafından koruma altına alınan yaban hayvanlarının avlanma şartlarına vurgu yapan ve ihalenin iptaline karar veren mahkeme, kararında şu ifadeleri kullandı:

Sayılarının olması gerekenden fazla artması nedeniyle tarıma, hayvancılığa ve ormancılığa zarar verdiklerinin tespit edilmesi hallerinde ve bu amaca hizmet edecek uygun yöntemler izlenmek suretiyle avlanabileceği, aksi halde koruma altındaki bu hayvanların turizm amacıyla avlanmasının Kara Avcılığı Kanunu’nun 4. maddesine aykırı olacağı göz önüne alındığında, davalı idare tarafından (söz konusu sahadaki yaban hayvanlarının sayılarına, bunların avlanmaya uygun olanlarının sayısına, avlanılması nedenlerine, avlanacakları sahalara ve avlanmanın sonuçlarına ilişkin ) bilimsel, somut ve kapsamlı araştırma ve tespitler yapılmadan, Giresun Güney Alucra- Devlet Avlağı mevkiinde yaşamakta olan iki adet yaban keçisi kotasının, av turizmi amacıyla 2886 sayılı Devlet İhale Kanunu hükümleri uyarınca açık teklif usulü ile avlattırılmasına ilişkin gerçekleştirilen dava konusu ihalede hukuka uygunluk bulunmadığı sonucuna varılmıştır.”

‘Sevindirici bir karar’

Mahkemenin kararını değerlendiren İYİ Parti Giresun İl Başkanı Abdulkadir Eroğlu, bu kararın turizm amacıyla katledilen hayvanların kurtulması için örnek olmasını temenni etti:

İhalesi yapılıp avlanılmak istenen yaban keçilerinin de yaşam hakkının olduğu inancı ile ihalenin iptali istemi ile açtığımız davayı kazandık. Bu sevindirici bir karar. Umarım bu karar diğer bölgelerde turizm amacıyla katledilen hayvanların kurtulması için örnek olur.”

Kategori: Hayvan Hakları

İlginizi çekebilir

Comments

Comments are closed.