ManşetTürkiye

CHP İstanbul İl Başkanı Kaftancıoğlu hakkında zorla getirme kararı

0

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun‘un evinin fotoğrafının çekilmesine ilişkin “suç işlemeye tahrik” ile “suçu ve suçluyu övme” suçlarından hakkında dava açılan CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu‘nun yargılanmasına başlandı.

Anadolu 13’üncü Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmaya, Kaftancıoğlu katılmazken avukatı hazır bulundu. Duruşmaya, Fahrettin Altun’un avukatları da katıldı.

‘Dosyalar birleştirilsin’

Altun’un avukatı Sezgin Tunç, Kaftancıoğlu hakkındaki şikayetlerinin devam ettiğini belirterek, “Katılma talebinde bulunuyoruz. Sanığın dosya içerisindeki beyanları ve delillere göre suçu işlediği sabittir. Cezalandırılmasını talep ediyoruz” dedi.

Avukat Tunç, bu konu ile alakalı İstanbul Anadolu 17. Asliye Ceza Mahkemesinde, CHP Üsküdar İlçe Başkanı Suat Özçağdaş hakkında da “özel hayatın gizliliğini ihlal” suçundan dava açıldığını, dosyanın derdest olduğunu belirterek, her iki dava dosyasının birleştirilmesini talep etti.

‘Yakalama kararı çıkarılsın’

AA’nın aktarımına göre Kaftancıoğlu’nun avukatı Lahika Karaduman ise müvekkilinin görevi sebebiyle mazeretli olduğunu belirterek, bir sonraki celse duruşmada hazır edeceklerini söyledi.

Yeniden söz alan Fahrettin Altun’un avukatı, Kaftancıoğlu’nun davadan haberdar olduğunu ifade ederek, hakkında yakalama kararı çıkarılmasını istedi.

Ara kararını açıklayan mahkeme, müşteki Fahrettin Altun’un suçtan zarar görme ihtimaline karşı davaya katılma talebini kabul etti.

Dosya birleştirme görüşülecek

CHP Üsküdar İlçe Başkanı Özçağdaş hakkında İstanbul Anadolu 17. Asliye Ceza Mahkemesinde görülen davanın iddianame örneğinin istenmesine karar veren mahkeme, iddianame geldiğinde her iki dosyanın birleştirilmesi hususunda mahkemeye muvafakat verilip verilmeyeceğinin sorulmasını kararlaştırdı.

Mahkeme, davaya ilişkin hazırlanan tensip zaptında mazereti olmaksızın duruşmaya gelmediği takdirde hakkında zorla getirme karar çıkarılacağı yönünde ihtarda bulunulan Kaftancıoğlu hakkında, davetiyeye rağmen duruşmaya katılmadığı gerekçesiyle zorla getirme kararı çıkarılmasına karar verdi.

Ne olmuştu?

Suat Özçağdaş hakkında, Altun’un oturduğu evin ve yanında bulunan arazinin fotoğraflarını çektiği iddiası ile “Özel hayatın gizliliğini ihlal etme” suçundan soruşturma başlatılmıştı.

Soruşturma sonrası sosyal medya hesabından paylaşımda bulunan Canan Kaftancıoğlu, Özçağdaş’ın partinin talimatıyla hareket ettiğini, söz konusu yerde herhangi bir yapılaşma olup olmadığının tespiti için oraya gittiğini ifade etti.

Altun’un avukatının şikayeti üzerine Kaftancıoğlu hakkında, “Suçu ve suçluyu övme”, “Suç işlemeye tahrik” ve “Özel hayatın gizliliğini ihlale azmettirme” suçlarından soruşturma başlatılmış, Kaftancıoğlu, soruşturma kapsamında ifadeye davet edildi.

Kaftancıoğlu’nun ifadesini alan savcılık, Kaftancıoğlu’nun Özçağdaş’ı soruşturmaya konu suça azmettirdiğine ilişkin delil olmadığını gerekçe göstererek takipsizlik kararı verdi ancak Altun’un Avukatı Sezgin Tunç, takipsizlik kararına itiraz etmesi üzerine, takipsizlik kararı kaldırıldı. 

İddianamede, Kaftancıoğlu’nun “suç işlemeye tahrik” ile “suçu ve suçluyu övme” suçlarını işlediği iddiasıyla 9 aydan, 10 yıl 6 aya kadar hapisle cezalandırılması isteniyor.

 

More in Manşet

You may also like

Comments

Comments are closed.