ManşetTürkiyeUncategorized

Kaftancıoğlu hakkındaki takipsizlik kararı kaldırıldı: Gereği yapılacak

0

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun‘un evinin fotoğrafının çekilmesine ilişkin CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu hakkında  “özel hayatın gizliliğini ihlale azmettirme”, “suçu ve suçluyu övme” ve “suç işlemeye tahrik” iddiasıyla yürütülen soruşturmada, verilen takipsizlik kararı kaldırıldı.  

Anadolu 8. Sulh Ceza Hakimliği tarafından kaldırılan karar için talebin Altun’un avukatı Sezgin Tunç‘dan geldiği öğrenildi. 

Hakimliğin kararında, “Fahrettin Altun’un avukatının, 21 Nisan’da araçla gelen  Suat Özçağdaş, Ali Selçuk Kaya ve Mehmet Sarıyar‘ın müşteki Altun’un ikametinin bulunduğu konutunun ve bahçesinin fotoğraflarını çektiğini, azmettiren kişinin ise CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu olduğunu belirterek, şikayette bulunduğu” ifade edildi.

Tanıklardan A.O’nun ifadesine de yer verilen kararda, “CHP İlçe Başkanı olduğunu söyleyen şahsın telefonunu bahçeye doğru yönelterek fotoğraf çektiğini gördüm. Ayrıca fotoğraf çekmek isteyen şahıs kendisinin CHP Üsküdar İlçe Başkanı olduğunu ve Fahrettin Altun’un ikametine düzenli olarak kontrol amaçlı geleceğini söyledi” şeklinde beyanda bulunduğu aktarıldı.

Kaftancıoğlu’nun sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımlarında ‘şüphelilere’ partisinin talimat verdiği şeklinde ikrarda bulunduğu öne sürülen kararda, Suat Özçağdaş’ın ifadesinde ise il başkanının talimatıyla eylemi gerçekleştirdiği yönünde beyanda bulunduğu ifade edildi.

‘Telefonda bir adet fotoğraf’

Soruşturma kapsamında Suat Özçağdaş’ın cep telefonu üzerinde yapılan imaj incelemesinde müşteki Fahrettin Altun’un ikametinin bulunduğu bahçeye ait bir fotoğraf bulunduğu belirtilen hakimlik kararında şöyle denildi:

“Şüpheli Canan Kaftancıoğlu hakkında yargılama yapılması için yeterli şüphe ve delillerin bulunması nedeniyle, özel ‘hayatın gizliliğini ihlal’ suçuna azmettirici olup olmadığı ve diğer isnat edilen suçları işleyip işlemediği hususunun takdir ve değerlendirmesinin yetkili ve görevli mahkemece yapılması gerektiğinden itirazın kabulüne karar vermek gerekmiştir.”

Kararda, bu nedenle kovuşturmaya yer olmadığına dair verilen kararın kaldırıldığı vurgulanarak, soruşturma dosyasının gereğinin yapılması için tekrar Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığa gönderilmesine hükmedildi. 

More in Manşet

You may also like

Comments

Comments are closed.