Dünya

Cezayir Cumhurbaşkanı Buteflika, adaylığını geri çekti

0

Cezayir Cumhurbaşkanı Abdulaziz Buteflika, yeniden aday olması nedeniyle bir süredir devam eden protestoların ardından geri adım attı. Buteflika, adaylık başvurusunu geri çekti.

Adaylığı protestolara neden olan Cezayir Cumhurbaşkanı Abdulaziz Buteflika, adaylığını geri çekti ve seçimler ertelendi. Buteflika, hükümetin de feshedildiğini açıkladı.

HAKİMLER VE AVUKATLAR GÖSTERİ DÜZENLEDİ

Cezayir’de 1999’da yönetime gelen ve 4 dönemdir görev yapan 82 yaşındaki Abdulaziz Buteflika’nın sağlık sorunlarına rağmen 18 Nisan’da yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimlerinde bir kez daha aday olması, ülkesinde protestolara neden oldu.

Cezayir’in çeşitli kentlerinde hakim ve avukatlar, bugün Buteflika’nın 5’inci dönem adaylığını protesto etmek için gösteri düzenledi. Başkent Cezayir’deki Yargı Konseyi binası önünde toplanan avukatlar, Buteflika’nın adaylığı aleyhinde sloganlar attı.

Avukatlar Sendikası Başkanı Abdulmecid Silini, gösteride yaptığı konuşmada, “Biz burada tutumumuzu ortaya koymak için toplandık. Cezayir halkının değişim talebinin karşısında durabilecek kimsenin olduğunu sanmıyorum” dedi.

Ülkenin doğusundaki Bicaye kentinde de hakimler, ilk kez Buteflika karşıtı protesto gösterilerine katıldı. Cezayir İnsan Hakları Savunma Birliği’nden yapılan yazılı açıklamada, Bicaye Mahkemesi önünde toplanan göstericilerin, “Hakim ve avukatlar aynı ailedendir”, “Yargının bağımsızlığı halkın talebidir” yazılı pankartlar açtığı kaydedildi.

Açıklamada ayrıca bazı hakimlerin, Buteflika’nın adaylığına karşı halk hareketini desteklemek amacıyla “Hakimler Kulubü” adlı bir oluşum kurmak üzere toplantı yapacakları bilgisi verildi. Bu arada Cezayirli Avukatlar Birliği’nin aldığı karar gereği, bugünden itibaren ülkedeki tüm mahkemelerde 4 gün boyunca tüm adli işlemler boykot ediliyor.

GREVLER ARTARAK DEVAM ETTİ

Abdulaziz Buteflika’nın dün başlayan grev dalgası bugün büyürken, başkentin çeşitli bölgelerinde öğrenciler protesto eylemlerine sürdürdü. Cezayir’in doğusundaki Jijel eyaletinde yer alan Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) şirketi tarafından yönetilen Djen Djen Limanı işçileri greve başladı.

Görgü şahitlerinden alınan bilgiye göre, rıhtımda toplanan işçilerin, Cezayir bayrağı ile Buteflika’nın adaylığına tepki gösteren ifadelerin yer aldığı pankartlar taşıdı. Grev nedeniyle limandaki yükleme ve boşaltma işlemlerinin tamamı durdu. Aynı vilayete bağlı Mila kentinde yer alan Katarlı bir şirketin ortak olduğu Bellera Fabrikası işçileri de greve gitti.

Ülkenin doğu sahilinde yer alan Annaba kentinde ülkenin en büyük demir-çelik fabrikası El-Hicar, Buteflika aleyhindeki grev sebebiyle üretimin tamamen durduğunu açıkladı.

Cumhurbaşkanı Buteflika’ya yakınlığıyla bilinen En-Nehar televizyon kanalının haberine göre, Tunus sınırına yakın Tebessa ilinden gelen demir ham maddesinin demir yolu işçilerinin başlattığı grev nedeniyle kente ulaşmadı ve fabrikada üretim bu nedenle durdu.

LİSE ÖĞRENCİLERİN PROTESTOSUNA İZİN VERİLMEDİ

Başkent Cezayir’de çok sayıda lise öğrencisi, Buteflika’nın adaylığını protesto etmek için Merkez Postane Meydanı’nda bir araya geldi.Başkentin doğusundaki Bab ez-Zuvvar bölgesinde lise öğrencilerinin düzenlediği gösteriye, Ed-Derek adı verilen jandarma güçleri izin vermedi, protestocuların ilerlediği yolu kapattı.

Ayrıca başkentin batı banliyösündeki Ayn Beniyan ve Zeralda ile kentin doğu banliyösündeki Burc el-Bahri ve Dergane’de öğrenciler Buteflika’nın adaylığını protesto etti.

Sosyal paylaşım platformlarında yayılan grev çağrısının ardından dün başkent Cezayir’in de aralarında bulunduğu pek çok kentteki dükkanlar, toplu taşıma araçları ve okullarda kısmi greve gidilmişti. Cezayir banliyö treninin doğu, batı ve güney hatlarında da seferler yapılmazken Cezayir, Bicaye ve Annabe Limanlarının işçileri de greve katılanlar arasında yer almıştı.

Cezayir Yüksek Öğretim ve Bilimsel Araştırma Bakanlığı dün, 2018-2019 eğitim öğretim yılı için üniversitelerde daha önce 21 Mart-5 Nisan olarak belirlenen bahar tatilinin 10 Mart- 4 Nisan’a çekilmesine, yaz tatilinin de 4 Temmuz yerine 11 Temmuz’a ertelenmesine karar verildiğini açıklamıştı.

BUTEFLİKA: ADAYLIĞIMI GERİ ÇEKTİM

Bugün akşam saatlerinde açıklama yapan Cezayir Cumhurbaşkanı Abdulaziz Buteflika, cumhurbaşkanlığı seçimlerini ertelediğini ve adaylığını geri çektiğini duyurdu.

Buteflika ayrıca Ahmed Uyahya başkanlığındaki mevcut hükümeti feshederek, diyalog konferansı düzenlenmesi yönünde karar aldı.


More in Dünya

You may also like

Comments

Comments are closed.