Dünyaİklim KriziManşet

Akdeniz ülkelerinin liderleri: İklim kriziyle mücadelede kaybedecek zamanımız yok

0
Fotoğraf: Alberto Lo Bianco / LaPresse

İtalya Cumhurbaşkanı Sergio Mattarella ve beş Avrupalı mevkidaşı, sıcak dalgaları, orman yangınları ve sellerin ardından iklim krizi ile mücadele etmek için acil adımlar talep etti.

Güney Avrupa‘da aşırı sıcak geçen yaz mevsimlerinin bölge ekonomilerinin iki dayanağı olan turizm ve tarım sektörlerine zarar vereceğinden endişe ediliyor.

İtalya, Yunanistan, Hırvatistan, Slovenya, Malta ve Portekiz cumhurbaşkanları tarafından imzalanan açıklamada, “Aşırı doğa olayları ekosistemi yok ediyor, günlük hayatımızı ve yaşam biçimimizi tehdit ediyor” ifadeleri yer aldı.

Akdeniz havzasının büyük bir kesimi geçen ay yoğun sıcak hava dalgalarının etkisi altında kaldı ve Cezayir‘den Türkiye‘ye uzanan geniş bir coğrafyada orman yangınları çıktı.

‣ İklim krizi: Akdeniz Havzası küresel ortalamadan 1,5 kat daha hızlı ısınıyor
‣ ‘Türkiye’nin içinde bulunduğu Akdeniz havzası daha da sıcak ve kurak hale gelecek’

‘Artık kaybedecek zaman yok’

euronews‘ün aktardığına göre, “Artık kaybedecek zaman yok, siyasi veya ekonomik nedenlerle öteleme şansımız yok,” diyen cumhurbaşkanları, özellikle Akdeniz havzasının su krizi ve çölleşme ile karşı karşıya olduğunu vurguladı.

Girişim, Mattarella ve Yunanistan Cumhurbaşkanı Katerina Sakellaropoulou arasındaki bir telefon görüşmesiyle başlatıldı ve ardından Avrupa Birliği ülkelerinin icra görevi olmayan yani doğrudan yürütmenin başında olmayan başkanlarından oluşan “Arraiolos Grubu“nun diğer üyelerini de kapsayacak şekilde genişletildi.

Bildiride “Tüm Akdeniz ülkeleri, iklim krizinin etkilerini durdurmak ve tersine çevirmek için koordineli hareket etmeli, tepki göstermeli ve ortak çaba sarf etmelidir” sözler kullanıldı.

İtalya’da cumhurbaşkanı siyasi krizlerin çözümünde rol oynuyor ve partizan pozisyonlardan uzak dururken daha geniş sosyal meseleler hakkında kanaatte bulunuyor. Bu nedenle benzer rolleri yürüten cumhurbaşkanlarından gelen açıklama soruna dikkati çekerken çözüm adına somut önerilerde bulunmadı.

‣ Avrupa, küresel ortalamanın iki katı daha fazla ısınıyor
‣ Avrupalı Akdeniz ülkeleri iklim krizine karşı Atina Deklarasyonu’na imza attı

More in Dünya

You may also like

Comments

Comments are closed.