Doğa

Çevre tahribatı Binboğaları hedef aldı

0

AKP hükümeti döneminde, siyanürlü altın arama, HES yapımı, nükleer enerji tesisleri ve sanayileşme ile çevreye yönelik yürütülen ciddi saldırılar devam ediyor. Çevre tahribatına en son doğal zenginlikleri ile bilinen Binboğa dağları dâhil edildi.

Karadeniz, Munzur ve bölgenin birçok yerinde yapılan HES’ler, orman yangınları, Ege’deki siyanürlü altın arama faaliyetleriyle yoğun bir saldırı altında olan çevreye yönelik saldırılar boyutlanarak sürüyor. AKP hükümeti, çevrecilerin ve köylülerin bütün itirazlarına ve karşı çıkışlarına rağmen yeni çevre felaketlerine neden olacak girişimlerin önünü açıyor.

AKP HÜKÜMETİ YENİ ÇEVRE FELAKETLERİNİN PEŞİNDE

Çevre katliamlarına son halka olarak, nadir bir şekilde hem Akdeniz, hem de İçanadolu bitki örtüsünü bünyesinde barındıran, ters laleleri, ardıç ağaçları, su kaynakları ve doğal güzellikleriyle ünlü olan Binboğalar eklendi. Edinilen bilgilere göre, yüzden fazla köyün barındığı havzada yüzlerce şirkete hem maden arama, hem de maden işletme ruhsatı verildi. Bu konuda ruhsatların siyasetçiler tarafından alınarak, şirketlere belli bir ücret karşılığında satıldığı ifade edildi. Bu yüzden CHP Maraş Milletvekili Durdu Özbolat’a bölgede, “torbacı” lakabı takılırken, Kayseri AKP İl Örgütü’nün de maden şirketlerine ruhsat temin edilmesi konusunda yoğun çalıştığı belirtiliyor. İrili ufaklı maden şirketlerinin yanı sıra, Ciner Grubu’nun da bölgeye girdiği ve maden aramalarına başladığı belirtildi.

HER TÜRLÜ MADEN ARAMA VE İŞLETME RUHSATI VERİLİYOR

Bölgede yürütülen maden aramalarında da, mermer, çinko, bakır, magnezyum ve krom gibi madenlerin aranmasına izin verildiği, maden aramasını tamamlayan şirketlerin daha sonra maden işletme ruhsatı aldığı ifade edildi. Ancak şirketler, çok daha ayrıntılı inceleme ve yerleşim yerindeki insanların olurunu almayı gerektiren ÇED raporundan kaçmak için geniş arama ruhsatlarını maden işletmesine dönüştürürken, daralttıkları ve böylece de ÇED işleminden kaçtıkları ifade edildi.

YÜZLERCE KÖY VE BİNLERCE İNSAN ÇEVRE FELAKETİNDEN ETKİLENECEK

Yoğunlaşan bu faaliyetler bir süre önce pratiğe de dönüştü. Bu aşama da özellikle Kayseri’nin Sarız İlçesi’ndeki Tavla, Çağşak, Dallıkavak, B. Söbeçimen, K. Söbeçimen, Örtülü, Sivas Gürün’e bağlı  Bozhöyük köyü ile Afşin’e bağlı, Topaktaş, Dağlıca, Tanır, İncirli, Arıtaş, Türk Çayırı gibi belde ve köylerde yoğunlaşan maden faaliyetleri çerçevesinde Kırkısrak Köyü civarında, 3 ayrı firma mermer firması açmaya başladı. Raif Türk’ün DİMER firmasının 2 yıl önce başlattığı faaliyetlerden sonra bu kez Kırkısrak Köyü civarında Mercan ve ALFA şirketleri faaliyet yürütmek istedi. Geçtiğimiz günlerde köyün içine kadar faaliyet alanını genişleten ALFA şirketi ile köylüler karşı karşıya geldi. Köylülerin direnişi sonucu ALFA şirketinin faaliyetleri durduruldu. Kırkısrak, diğer maden şirketlerini de bölgeden çıkarmak için, metropollerde ve Avrupa’da toplantılar düzenlenmeye başladı. Önceki gün Antalya’da toplantı gerçekleştiren Kırkısraklılar bu toplantıları devam ettireceklerini belirttiler. Ayrıca bölgedeki diğer köylülerle toplantılar düzenleyen köylüler Binboğalar genelinde bir çevre hareketi başlatmayı amaçlıyor.

KOYUNLARIN DÜŞÜK YAPMASI YOĞUNLAŞTI

Yöre halkından Tacim Şimşek, bu girişimlerle Binboğaların talan edileceğini ve buna göz yummayacaklarını belirterek, bütün herkesi de duyarlı olmaya çağırdı. Şimşek, maden şirketlerinin faaliyetlerinden sonra hem su kaynaklarının kirleterek tüketildiği hem de çevrenin ciddi anlamda tahrip edildiğini belirterek, “Örneğin Ardıç ağaçları bizim oralarda nadir bir şekilde görülür onu da yok etmek üzereler. Yine bizim o bölge küçükbaş hayvancılığının yoğun olduğu bir bölgedir. Maden şirketleri oraya girdikten sonra ciddi şekilde hayvanlarda düşük yapma durumu gözlemleniyor. Bölge halkı ayrıca kendi çocuklarının geleceğinden de endişe ediyor” diye konuştu.

More in Doğa

You may also like

Comments

Comments are closed.