Türkiye

‘Çetin Doğan’ köprüsünün ismi değiştirildi

0

Hakkari İl Genel Meclisi canlı kalkan eyleminde askerlerin açtığı ateş sonucu yaşamını yitiren İl Genel Meclis üyesi Yıldırım Ayhan‘ın ismini, Narlı Köyü’nde “Çetin Doğan” adlı köprüye verdi.

Ergenekon soruşturması kapsamında tutuklanan emekli 1. Ordu Komutanı Orgeneral Çetin Doğan’ın isminin Çukurca’ya İlçesine bağlı Bıyadır (Narlı) köyündeki bir köprüye verilmesi üzerine Hakkari İl Genel Meclis’i harekete geçti.

İl Genel Meclisi’nin yapılan toplantısında BDP’li İl Genel Meclisi üyeleri adına Ferheng Yazgan önerge vererek, Çukurca’daki Çetin Doğan Köprüsü’nün adının geçen hafta aynı köprü altında öldürülen Yıldırım Ayhan Köprüsü olarak değiştirilmesini istedi. İl Genel Meclisi Başkanı Ferzende Yılmaz da önergeyi okuyup oya sundu. 14’ü BDP’li, 1’i de AKP’li 15 üyenin oybirliği ile önerge kabul edildi.

İl Genel Meclisi Başkanı Ferzende Yılmaz, sözkonusu köprünün 2000 yılında İl Özel İdaresi tarafından yaptırıldığını belirterek, “O zaman köprüye dönemin Van Jandarma Asayiş Kolordu Komutanı Korgeneral Çetin Doğan’ın ismi verildi” dedi.

Köprünün daha sonra yakıldığı için 2006 yılında yine il Özel İdaresi tarafından o dönemin parasıyla 1 trilyon 900 milyara tekrar yapılarak aynı tabelanın asıldığını belirten Yılmaz, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bilindiği gibi sözü geçen emekli Orgeneral Çetin Doğan’ın Balyoz darbe planının altında imzası bulunan ve şu anda tutuklu olarak Balyoz davasının bir numaralı sanığı sıfatıyla yargılanmaktadır. Bizler böyle bir şahsın isminin sınırlarımız içinde bulunan bir köprüde görülmesi halkımızın tepkisiyle karşılaşacağı ve benimsemeyeceğini, asla kabul görmeyecek bir karar olduğunu görüyoruz. Kaldı ki bu kararın kimin tarafından alındığı bilinmemektedir. İkinci gerekçemiz olarak emsal teşkil eden Van ili Özalp İlçesi Sınır Jandarma Taburu’na verilen Mustafa Muğlalı’nın adının 33 köylünün kurşuna dizilmesi olayında yargılanan hüküm giyen bu şahsın isminin halk tarafından tepkiyle karşılaşması nedeniyle 2011 yılı Mart ayında Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından dönemin Genelkurmay Başkanı Orgeneral Işık Koşaner’e bu tabelanın kışladan indirilmesi talimatı verilmiştir. Bu nedenle bizler Çetin Doğan isminin Hakkari’de köprüye verilmesini Hakkari halkına hakaret taşıdığı kanaatini taşıyor, bu köprünün isminin İl Genel Meclis üyesi Yıldırım Ayhan olarak değiştirilmesini uygun buluyoruz.”

(Anf)

More in Türkiye

You may also like

Comments

Comments are closed.