Eğitimİfade ÖzgürlüğüManşet

Can Candan: Mücadelemi sonuna kadar sürdüreceğim

0

Boğaziçi Üniversitesi’nde verilen mücadele süresinde 40’a yakın dava açıldı. Boğaziçi Üniversitesi akademisyenleri 668 gündür direnişlerini sürdürüyorlar.

Okulda bu zamana kadar akademisyenlere yönelik birçok uzaklaştırıcı yönde kararlar verildi: Bazı akademisyenler görevden alındı, bazı akademisyenlerin kampüse girişine izin verilmedi ve bazı eğitim merkezlerinin kapısına kilit vuruldu, ofisler boşaltıldı.

Bu süreçte Boğaziçi yönetimi tarafından uzaklaştırılmak istenen akademisyenler kimi zaman çözümü bağımsız dersler vermekte, yönetim tarafından yok edilen dersleri öğrencilere bir şekilde vermekte buldu.

Öte yandan Boğaziçi Üniversitesi’nde gösterilen direniş sırasında açılan 40’a yakın davanın yanında akademisyenlere bireysel davalar da açılmış durumda.

İki kez görevden alınan Batı Dilleri ve Edebiyatları bölümü tam zamanlı Öğretim Görevlisi Can Candan da bu akademisyenlerden biri olarak bu süreçte yaşadıklarını anlattı.

16 Temmuz 2022’de görevden alınan Candan, 9 Ağustos’ta yapılan tebligat sonrası yaşadıklarını ve sürekli uzayan hukuki süreçleri şöyle anlattı:

“Hakkımda verilen 29 Nisan 2022 tarihli disiplin cezası işlemine (kademe ilerlemesinin durdurulması) karşı disiplin komisyonuna yaptığım itiraz, yasal süresi olan 60 gün içinde yanıtlanmamıştı. Bu disiplin cezası işleminin öncelikli olarak yürütmesinin durdurulması ve netice itibariyle iptali için 10 Ağustos’ta bir dava açtım.

Boğaziçi Üniversitesi Rektörlüğü’nün 08 Ağustos 2022 tarihli sayılı görevime son vermesi işleminin yürütmesinin durdurulması ve netice itibariyle iptali, yoksun kaldığım mali hakların yasal faizi ile birlikte tazmini ve tüm özlük haklarının iadesi için 11 Ağustos’ta bir dava daha açtım.

12 Ağustos’ta ‘[email protected] adresim çalışmamaya başladı.

15 Ağustos, saat 13:30’da tebliğ edilen bir yazı ile mesai saatine kadar (3,5 saat içinde) 15 yıllık ofisimizi boşaltmam talep edildi.

İtirazımı tebligatın üzerine yazdım. Merkezlerimizin başına gelenler (mesai dışı operasyonlar ile eşyaların çöp torbalarına, kutulara gelişi güzel doldurulması, oraya buraya atılması, vs…) başıma gelmesin diye düşünerek meslektaşlarımın/dostlarımın, bir kaç öğrenci ve mezunumuzun desteği ile ofisimi boşalttım

16 Ağustos’ta eşimi ofisine bırakmak için aracımızla kampüse geldiğimizde, üniversiteye girişim engellendi ve tutanak tuttuk.

Açtığım iki yeni dava adli tatilde açıldığı için adli tatilin bitmesi beklendi. Yürütmenin durdurulması taleplerimizin davalı idare savunması alınmaksızın karara bağlanmasını istemiş olmamıza rağmen, adli tatil sonrası mahkemeler davalı idareden 30 gün içinde savunmalarını yollamasını talep etti. Bu da bizi Eylül sonuna kadar getirdi…

12 Ekim 2022’de, işe iade davasına bakan mahkeme yürütmenin durdurulması kararını vermek için önce diğer davada disiplin cezasına dair verilecek yürütmenin durdurulması kararınını bekleyeceği şeklinde bir ara karar verdi.

13 Ekim 2022’de disiplin cazasına dair açtığım davaya bakan mahkeme, yürütmenin durdurulması talebimizi reddetti.

Akabinde de (20 Ekim 2022’de) diğer mahkeme görevden alınmamın yürütmesinin durdurulması talebimizi reddetti.

Biz de geçen hafta bu iki yürütmenin durdurulması ret kararına bir üst mahkeme (Bölge İdare Mahkemesi) nezdinde itiraz ettik. Şimdi Bölge İdare Mahkemesi’nin itirazlarımızı değerlendirmesini ve umarım birinci derece mahkemelerin yürütmenin durdurulması ret kararlarını kaldırıp, yürütmenin durdurulması kararları vermesini bekliyoruz…

Süreç şimdiye kadar geçen seneki dava sürecim gibi ilerliyor. Bakalım bundan sonrası nasıl olacak…

Bu arada rektörlük geçen sene mahkemenin nihai göreve iade kararına adli tatil sonrası (Eylül 2022’de) itiraz etmiş, beklendiği gibi… Onun da sonucunu beklemekteyiz…

Kısacası biri 2021’de açılan, ikisi de 2022’de açılan toplam üç davadan haberler bekliyoruz.

Atanmış yönetim tarafından haksız ve hukuksuzca yapılan bu işlemlere dair hukuki mücadelemi sonuna kadar sürdüreceğim.

 

More in Eğitim

You may also like

Comments

Comments are closed.