İfade ÖzgürlüğüManşetTürkiye

Camiden Çav Bella çalınmasını paylaşan Özdemir’e üç yıl hapis istendi

İzmir’de camilerden Çav Bella çalınmasının görüntülerini paylaşan eski CHP İzmir İl Başkan Yardımcısı Banu Özdemir, 17 Eylül’de hakim karşısına çıkacak. İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı’nca hazırlanan iddianamede  bir yıldan üç yıla kadar hapis cezası verilmesi istenen Özdemir’in sosyal medyadaki kullanıcı ismine siyasi bir partinin adının eklendiği ve siyasi bir bakış açısını yansıtan videoyu yayımladığı belirtildi.

‘Suça yönelik kast’

İddianamede Özdemir’in paylaştığı videoya gelen tepkilere “Şaka bir tarafa İzmir Karşıyaka, Konak, Bornova, Buca gibi bir çok ilçede farklı camilerden Çav Bella çalındığı videolarını gördük. İzmir İl Müftüsü bir açıklama yapacak mı?” diye yanıt yazdığı belirtildi.

Özdemir’in yaptığı bu paylaşım, “ramazan ayında ve bayram arefesinde videoya hiç yer vermeksizin bu videoyu kınaması mümkünken kınamadığı ve alay ederek paylaşım yaptığı” şeklinde yorumlanan Başsavcılık iddianamesinde “şüpheli atılı suça yönelik kastını ortaya koymaktadır” ifadeleri yer aldı. İddianamede Özdemir’in “Halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik etme” suçunu işlediği iddia edilerek cezalandırılması istendi.

Özdemir’in avukatı Süleyman Karadağ ise “Müvekilimin paylaşımlarında suç unsuru bulamayan iddia makamı niyet okuyarak suç yaratmaya çalışmaktadır” diye konuştu.