ManşetTürkiye

Büyükada Davası’nın üçüncü duruşması İstanbul 35. Ağır Ceza Mahkemesi’nde

0

Af Örgütü’nden Taner Kılıç’ın tutuklu olduğu ve toplam 11 hak savunucusunun yargılandığı Büyükada davasının üçüncü duruşması bugün (31 Ocak) görülüyor.

Büyükada’da hak savunucularının güvenliği konulu bir toplantı nedeniyle haklarında dava açılan 11 hak savunucusunun yargılandığı davanın üçüncü duruşması bugün İstanbul 35. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülüyor.

Duruşma öncesi adliye önünde yapılan basın açıklamasında davanın tek tutuklu sanığı olan Uluslararası Af Örgütü Türkiye Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı avukat Taner Kılıç’ın serbest bırakılması talep edildi.

Duruşmayı takip eden gazeteciler ve hak savunucuları, saat 11 itibarıyla duruşma salonuna alındı.

Duruşmaya tutuksuz yargılanan İdil Eser, İlknur Üstün, Nalan Erkem, Özlem Dalkıran, Günal Kurşun, Nejat Taştan ve Veli Acu katıldı. Tutuklu olan Kılıç da Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığıyla katıldı.

Uluslararası Af Örgütü’nden bir heyet de duruşmayı takip ediyor. Heyette Af Örgütü Türkiye Araştırmacısı Andrew Gardner, Avrupa Direktörü Gauri van Gulik, Tehlike Altındaki Bireyler Kıdemli Kampanyacısı May Carolan, Birleşik Krallık Şube Direktörü Kate Allen, Almanya Şube Direktörü Markus Beeko, Fransa Şube Direktörü Sylvie Brigot-Vilain, Norveç Şube Direktörü John Peder Egenæs ve İspanya Şube Direktörü Esteban Beltran yer alıyor.

Duruşmada, toplantının yapıldığı ve polislerce basılan Büyükada’daki otelin müdürü dinlendi.

Yöneltilen Suçlamalar

Büyükada’da gözaltına alınan 10 hak savunucusu “Örgüte üye olmamakla birlikte örgüt adına suç işlemek” (TCK 220/6), “silahlı terör örgütüne üyelik” (314/2 ve 314/3) suçlamalarıyla; Kılıç ise “silahlı terör örgütüne üyelik” (314/2) suçlamasıyla yargılanıyor.

Cumhuriyet savcısı Can Tuncay’ın hazırladığı iddianamede hak savunucularının üye oldukları iddia edilen örgütler “FETÖ/PDY, PKK/KCK ve DHKP/C” olarak sıralanıyor.

 

(Bianet)

More in Manşet

You may also like

Comments

Comments are closed.