SağlıkKoronavirüs SalgınıManşet

Brezilya’dan Sinovac koronavirüs aşısı açıklaması: Genel koruma oranı yüzde 50.58

0
Fotoğraf: Shutterstock

Türkiye‘nin de satın aldığı Çin merkezli Sinovac şirketi tarafından üretilen CoronaVac koronavirüs aşısının Brezilya’daki Faz-3 denemelerinin sonucunu açıklandı.

Sinovac’ın Brezilya’daki ortağı Butantan Enstitüsü, 13 bin kişinin katıldığı Faz-3 denemelerinde elde ettikleri genel koruma oranının yüzde 50.38 olduğunu duyurdu.

Endonezya yüzde 65 oran verdi

Sinovac’ın geliştirdiği aşı için Endonezya’da yapılan deneylerde yüzde 65 koruma oranı sağlandığı açıklanmış ve aşıya acil onay verilmişti.

Türkiye ise Faz-3 denemelerinin ara sonuçlarında yüzde 91,25 oranında koruma ölçüldüğünü duyurmuştu.

Sinovac: Aşının etkinliğini kanıtlamak için yeterli

Sinovac Biotech şirketinin Başkanı Yin Weidong yaptığı basın toplantısında Endonezya, Türkiye ve Brezilya’dan gelen sonuçları değerlendirdi. Weidong açıklamasında “Üçüncü aşama koronavirüs aşısı testlerinin sonucu aşının güvenli ve etkili olduğunu kanıtlamak için yeterlidir” ifadelerini kullandı.

Sinovac yöneticisi, yıllık aşı üretimini de şubat ayında iki kat artırarak 1 milyar doza çıkarmayı planladıklarını açıkladı.

60 yaş üstünde de uygulandı

Gazete Duvar’ın aktardığına göre Butantan’ın klinik araştırma bölümünün medikal direktörü Ricardo Palacios, yeni oranın içinde aşı denemelerine katılıp Covid-19’a yakalanan ve hastalığı klinik tedavi ihtiyacı hissetmeyecek derece hafif geçirenler ile asemptomatik vakaların da bulunduğunu söyledi.

Açıklamada, Brezilya’daki denemelere salgının ağır seyrettiği dönemde sağlık çalışanları ve 60 yaş üzeri gönüllülerin de katıldığı, bu nedenle Faz-3 sonuçlarının diğer ülkelerde elde edilen sonuçlarla karşılaştırılamayacağı savunuldu.

İlk açıklamada yüzde 78 denilmişti

Butantan Enstitüsü geçtiğimiz perşembe günü yaptığı açıklamada aşının ağır hastalığı yüzde 100, orta ve hafif hastalığı ise yüzde 78 oranında engellediğini açıklamıştı.

Fakat uzmanlar bu oranların ikincil olduğunu, kamuoyuna açıklanan az sayıda veriye göre aşının koruma oranının en fazla yüzde 63 olarak hesaplandığını öne sürmüştü. Bunun üzerine enstitü yeni açıklama yapacağını söylemiş ve geçtiğimiz hafta açıklanan yüzde 78 oranını da ‘klinik etkinlik’ olduğunu duyurmuştu.

 

More in Sağlık

You may also like

Comments

Comments are closed.