DünyaManşet

Brezilya’da siyah çocuğa ‘çukulata’ kırbacı’

0

Marketten çukulata çaldığı iddia edilen siyah bir çocuğun kırbaçlandığı görüntüler Brezilya’da infial yarattı. Siyah Köleliği Hakikat Komisyonu Başkanı ‘Bu münferit bir olay değil, ülkede ırkçılık kurumsal halde’ dedi.

Brezilya’da siyah bir çocuk, marketten çikolata çaldığı gerekçesiyle işkence gördü. İki güvenlik görevlisinin çocuğu elektrik kablosuyla kırbaçladığı görüntülere tepki büyüyor. Polis soruşturma başlatırken, köleliğin 300 yıl sonra 1888’de kaldırıldığı ülkede kökleşmiş ırkçılık da bir kez daha tartışmaya açıldı.

São Paulo kentinde bir süpermarkette çekilen görüntülerde iki güvenlik görevlisi, siyah bir erkek çocuğu süpermarketten dört tane çikolata çalmakla suçluyor. Pantolonu bileklerine kadar indirilmiş, ağzı tıkalı ve bağlanmış halde tutulan çocuk, elektrik kablosu ile kırbaçlanıyor. Çocuk her bir kırbaçta acıyla inlerken, güvenlik görevlileri “Geri gelecek misin” diye soruyor. Çocuk ağzı tıkalı olduğu için sadece kafasını sallayarak yanıt verebiliyor.

‘Yüzlerce yıl öncesinden bir sahne gibi’

Soruşturmayı yürüten dedektif Pedro Luis de Souza, “Sanki yüzlerce yıl öncesinden bir sahne gibi” dedi. De Souza, görüntüleri kendisine bir gazetecinin ulaştırdığını, hem çocuğun hem de iki güvenlik görevlisinin ifadesini aldığını anlattı.  “Onu bağladılar ve bir daha hırsızlık yapmayacağına söz verene dek kırbaçladılar” diyen dedektif, işkence suçunun sekiz yıla kadar hapis cezası olduğunu söyledi. İsmi ve yaşı açıklanmayan çocuk ise TV Globo’ya konuştu; “Eğer herhangi biriyle konuşursam beni öldüreceklerini söylediler” dedi. Çocuk, aynı güvenlik görevlilerinin kendisine aynı gerekçeyle üçüncü defa saldırdığını da ekledi. Süpermarket zinciri Ricoy ise güvenlik görevlilerinin işten çıkarıldığını açıklayarak çocuğa ‘gerekli her tür desteği verileceğini’ açıkladı.

‘Münferit değil’

Siyah Brezilyalılarsa öfkeli. Nüfusun yarısından fazlasının kendisini siyah ya da melez olarak tanımladığı ülkede, 2019 yılında böyle bir olayın yaşanabilmiş olması kemikleşmiş bir ırkçılığın kanıtı olarak görülüyor. Brezilya Barolar Birliği’ne bağlı Siyah Köleliği Hakikat Komisyonu’nun başkanı olan avukat Humberto Adami, “Sanki cehennemin kapıları açılmış ve Hades’in şeytanları aramıza katılmış gibi. Bu, münferit bir olay değil ama görüntüsü alınabildi” dedi. Korumaların yaptıkları işkenceyi filme çekmiş olmasının ‘yakalanmayacaklarından emin olduklarını’ gösterdiğini söyleyen Adami, “Tüm bunlar, Brezilya’nın, siyahların gece gündüz kırbaçlandığı kölelik tarihi ile bağlantılı” diye konuştu.

‘Kurumsallaşmış ırkçılık’

Siyah bir yazar, düşünür ve televizyon sunucusu olan Djamila Ribeiro ise görüntülerin, Brezilya’da ırkçılığın ne kadar kurumsallaştığının göstergesi olduğunu söyledi. Ribeiro, “Brezilya hâlâ köleleştirme kafasının sürdüğü, sömürgeci bir ülke. Brezilya’da sömürgeciliği tartışmalıyız. Burası gerçekte, siyah nüfusa karşı aşırı derecede şiddet içeren bir ülke” dedi. Brezilya’da 2017 yılında cinayete kurban giden 65 bin kişinin yüzde 75’i siyahtı.

More in Dünya

You may also like

Comments

Comments are closed.