DünyaManşet

Brezilya’da gece kulubünde yangın: 245 ölü

0

Brezilya’da polis, ülkenin güneyinde bulunan bir gece kulübünde çıkan yangında 245 kişinin öldüğünü açıkladı.

Polis, adı Kiss olan gece kulübünde çıkan yangının bir grubun sahneye çıktığı sırada ateşlediği havai fişek gösterisinden kaynaklandığını söylüyor. Kiss gece kulübü Santa Maria şehrinde bulunuyor.

Şili’ye yaptığı resmi geziyi yarıda kesip Brezilya’ya dönen Cumhurbaşkanı Dilma Rousseff, kurbanların ailelerine yardımcı olunması için gereken her şeyin yapılacağını açıkladı. Şili’de yaptığı konuşmada Cumhurbaşkanı ayrıca “Brezilya halkına Santa Maria halkıyla omuz omuza olduğumuzu söylemek isterim. Bu büyük hüzne rağmen bunun üstesinden geleceğiz.” dedi.

BBC’ye konuşan bir itfaiye çalışanı hayatında daha önce bu kadar büyük bir felaket görmediğini; kurbanların “çok genç” olduğunu söylüyor. BBC’nin Sao Paulo’da bulunan muhabiri Gary Duffy yetkililerin önceliğinin cesetlerin kimliklerinin belirlenmesi olduğunu; dikkatlerin daha sonra gece kulübündeki güvenlik önlemlerine yoğunlaşacağını aktarıyor.

Yangın, gece 02:00 sularında bir müzik grubunun sahne almasının ardından başladı. Kulüpte bu sırada 300 ila 500 kişi olduğu tahmin ediliyor. İtfaiye ekipleri içeridekilerin kaçabilmesi için bir duvarı kırdıklarını söylüyor.

BBC Brezilya Servisi’ne konuşan itfaiye çalışanı Arthur Rigue, “Hayatımda daha önce böyle büyük bir felaket görmedim. Kurbanlar çok genç. Kulübün belli noktalarında cesetler üst üste yığılmıştı. Bazıları tuvaletteydi. Duman zehirlenmesinden ölmüşler.” dedi.

Şehirdeki morgda yer kalmadığından yakınlardaki bir spor salonu morga dönüştürüldüğü belirtildi.

(BBC Türkçe, Associated Press)

 

 

More in Dünya

You may also like

Comments

Comments are closed.