ManşetDünyaHayvan Hakları

Botswana’da yüzlerce fil cansız bulundu

0

Afrika ülkesi Botswana’da son iki ay içinde 350’den fazla fil ölü bulundu. Ölümlerin sebebi henüz bilinmiyor.

BBC’nin aktardığına göre, uzmanlar, Afrika’nın azalmakta olan fil nüfusunun üçte birine ev sahipliği yapan ülkede daha önce böyle bir durum görülmediğini söylüyor. Okavango Deltası’nda görülen ölümlerin sebebini netleştirmek için ölen fillerden kan örnekleri alındığı ancak laboratuvar sonuçlarının yakın zamanda beklenmediği belirtiliyor.

‘Daha önce görülmüş şey değil’

Ulusal Park Kurtarma adlı sivil toplum kuruluşundan Niall McCann, fil ölümlerinin ilk olarak mayıs başında görüldüğünü, yerel çevrecilerin bu tarihte delta üzerinde yaptığı üç saatlik bir uçuşta 169 ölü fil saydığını anlattı. McCann şunları söyledi: “Bir ay sonra yapılan araştırmalarda çok daha fazla ceset bulundu; toplam sayı 350’yi geçti. Kuraklıkla bağlantılı olmayan bir durumda, tek bir seferde bu kadar çok filin öldüğü daha önceden görülmemiş bir durum.” 

McCann, sadece fillerin ölmesi ve başka hayvanların etkilenmemesi nedeniyle zehirlenme seçeneğini şu an için ihtimal dışı gördüklerini söyledi. Görgü tanıklarının, fillerin kendi etraflarında daire çizerek dolaştığına dair anlatımları nedeniyle sinir sisteminde hasara yol açan bir hastalık ihtimali üzerinde duruluyor.

More in Manşet

You may also like

Comments

Comments are closed.