KadınManşet

Boşanmak isteyen kadını öldüren erkeğe ikinci kez ‘iyi hal’ ve ‘tahrik’ indirimi

0
İzmir’in Karşıyaka ilçesinde, boşanma aşamasında olduğu Bihter Yalçınsoy‘u katleden Rahman Yalçınsoy, “Tasarlayarak kasten öldürme” suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis istemiyle yargılandığı davada mahkeme kararının istinaf tarafından bozulmasının ardından ikinci kez “iyi hal” ve “haksız tahrik” indirimi aldı. Yalçınsoy’un cezası 15 yıla indirildi.

Rahman Yalçınsoy, boşanma davalarının olduğu 8 Ekim 2020 tarihinde Bihter Yalçınsoy’u konuşma teklifini reddettiği için kesici aletle öldürmüştü.  Olayın ardından kaçan fail, daha sonra polis tarafından yakalanarak, tutuklandı. “Tasarlayarak kasten öldürme” suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis istemiyle Karşıyaka 2’nci Ağır Mahkemesi’nde yargılanan fail, mahkemedeki ifadesinde Bihter Yalçınsoy’u suçlayarak, kendisini aldattığını savundu. Bu savunmaya kayıtsız kalmayan mahkeme de, suçun “tahrik altında” işlediğine karar vererek, failin duruşmalarda “iyi hal” gösterdiğini savundu ve 15 yıl hapis cezası verdi.

İkinci indirim

MA‘nın aktardığına göre, Bihter Yalçınsoy’un ailesinin avukatı, karara İzmir Bölge Adliye Mahkemesi 4’üncü Ceza Dairesi nezdinde itiraz etti. Dosyayı inceleyen daire, sanığa eksik ceza tayini yapıldığı gerekçesiyle kararı bozup, dosyayı tekrar mahkemeye gönderdi.

Karşıyaka 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde yeniden görülen davanın duruşmasına tutuklu sanık Rahman Yalçınsoy, Ses ve Görüntülü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile katılırken, taraf avukatları da salonda hazır bulundu. Taraflar, önceki yargılamalardaki beyanlarını tekrar etti. Bihter Yalçınsoy’un avukatı, sanığın en üst sınırdan cezalandırılmasını talep etti.

Savunmaların ardından kararını açıklayan mahkeme heyeti, sanığı ilk kararında olduğu gibi 15 yıl hapis cezasına mahkum etti.

More in Kadın

You may also like

Comments

Comments are closed.