Günün Manşetiİklim KriziManşet

Bonn İklim Değişikliği Konferansı 2017 bugün başladı

0

UNFCCC’nin (İklim Değişikliği Üzerine Birleşmiş Milletler Çerçeve Sözleşmesi) 1995’den beri her yıl, Taraflar Konferansı’nda (COP) iklim değişikliğiyle başa çıkma konusundaki ilerlemeyi değerlendirmek üzere buluştuğu ve her yıl Almanya’nın Bonn kentinde gerçekleşen iklim değişikliği konferansı bugün (8 Mayıs) başladı.

UNFCCC İklim değişikliğinin, dünya çapında bir tehdit olduğunu ve dünya çapında bir eylem gerektirdiğini kabul eden devletler tarafından, 1992 Dünya Zirvesi’nde kabul edilmiş olan uluslararası çevresel anlaşma.

UNFCCC’nin amacı, “Atmosferdeki sera gazı yoğunluğunu, iklim sisteminine tehlikeli boyuttaki insani müdahaleyi engelleyecek düzeyde sabit tutmak”

Anlaşmanın tarafları(anlaşmayı imzalamış olan ülkeler), 1995’den beri her yıl, Taraflar Konferansı’nda (COP) iklim değişikliğiyle başa çıkma konusundaki ilerlemeyi değerlendirmek üzere buluşuyorlar. Her yıl, COP’lar arasında ve her zaman Bonn’da gündemi ilerletmek üzere UNFCCC toplanıyor.

2015’de kabul edilen ve iklim değişikliği ile mücadle konusunda en önemli adımlardan biri sayılan Paris Anlaşması da bu çerçevenin bir parçası.

Bonn’da yol haritaları çiziliyor

Paris Anlaşması’nın kabul edildiği 2015 Taraflar Konferansı, “Karar COP’u” olarak anılırken, Paris Anlaşması’nın onaylanmasından hemen sonra Marakeş’te gerçekleşen COP22 “Eylem COP’u” olarak anılıyor.

Geçen yıl, Marakeş’te Paris Anlaşması’nın nasıl uygulanacağı üzerine kurallar ve şartları belirleyen bir “kural kitabı” ve “ilerleme programı” üzerine anlaşılmıştı.

Paris Anlaşması’nın güvenliğini sağlama ve hızlı bir şekilde uygulamaya konmasına alışma görevin Marakeş’ten Bonn’a geçmiş durumda.

Bonn’da taraflar ilerleme programını 2018, COP24’e kadar tamamlamak üzere çalışmalarını arttıracak.

Bonn’dan gelecek taleplerin, yakın zamanda yapılacak olan G7 ve G20 görüşmeleri ile Petersburg Görüşmesi(Almanya – Rusya ilişkilerini geliştirmeye yönelik görüşmeler) için de beklentileri belirlemesi bekleniyor. Ayıca gelecek yıl Fiji’de yapılacak olan COP23 için de öncelikler Bonn görüşmelerinde belirlenecek.

Bir Trump daha korkusu atlatıldı

Fransa’da seçimin de sonuçlanması ile düne kadar yaşanan bir Trump vakası daha gerginliği de son buldu. Pek çok katılımcı, Marine Le Pen’i Trump’ın Fransız versiyonu olarak tanımlarken, seçilmesi ihtimali düşük olsa da Amerika’da olduğu gibi bir süprizle karşılaşılma olasılığı vardı.

Emmanuel Macron’dan ise Fransız STK’larının beklentisi çok yüksek değil. Macron’u rüzgar nereden eserse oraa yönlenebilir olarak tanımlıyorlar. Bundan sonra Macron’u iklim adaletine doğru yönlendirmek için daha çok çalışmak gerektiği konusunda herkes hemfikir.

 

Haber: Elif Cansu İlhan

(Yeşil Gazete)

İlginizi çekebilir

Comments

Comments are closed.