ManşetTürkiye

Bolu Belediyesi’nin ayrımcı kararına soruşturma

0

İçişleri Bakanlığı, Bolu Belediye Meclisi‘nin yabancılara su tarifesinin dolar kuru üzerinden uygulanması ve yabancı uyruklu kişilerin nikah ücretinin 100 bin TL olmasına ilişkin kararıyla ilgili tartışmalı kararla ilgili soruşturma başlattı.

Soruşturma kapsamında Anayasa’nın 10’uncu maddesinde yer alan “kanun önünde eşitlik” ilkesi, 6701 sayılı Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu Kanunu’nun 3’üncü ve 5’inci maddelerinde belirlenen “eşitlik ilkesi ve ayrımcılık yasağı”, Türk Ceza Kanunu’nun 122’nci maddesinde düzenlenen “nefret ve ayırımcılık” ile 216’ncı maddesinde belirlenen “halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılama” ve 257’nci maddesindeki “görevi kötüye kullanma” suçları başta olmak üzere ceza hukuku açısından değerlendirmeler yapılacak.

AA‘nın Bakanlık kaynaklarından edindiği bilgiye göre, soruşturma sonucunda elde edilecek hukuki değerlendirmeler, adli makamlar, ilgili kurum ve kuruluşlar ile kamuoyuyla paylaşılacak.

Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu‘nca (TİHEK) dün, Bolu Belediye Meclisi’nin kararı hakkında resen inceleme başlatılmıştı.

Ne olmuştu?

Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan‘ın yabancı uyruklu kişilere 10 kat daha pahalı su ücreti ile nikah ücretlerinin arttırılması konusundaki teklifi, 22 Kasım’da Belediye Meclisi’nde kabul edilmişti.

Karara göre Bolu’da mülteciler, yabancı uyruklular yabancılarla evlenirken 100 bin lira nikah ücreti ödeyecek. Yabancıların su bedelleri ise dolar üzerinden hesaplanacak, metreküpü 2,5 dolar olacak. Karar uygulanırsa, yabancılara su fiyatı normal tarifeden (karar alınırkenki dolar kuruna göre) 11 kat, nikah ücreti ise 166 kat fazla olacak.

Özcan, göreve geldikten sonra yabancılara ayni ve nakdi yardımları kesmiş, belediye hizmetlerine de yaklaşık 10 kat zam yapmıştı. Tanju Özcan hakkında daha önce de Bolu’da yaşayan mültecilerin kenti terk etmesi için su faturası ve katı atık vergisi ücretlerine 10 kat zam yapılacağını söylemiş; bu sözleri üzerine  ‘nefret ve ayrımcılık’ suçundan hakkında soruşturma açılmıştı.

CHP MYK; 31 Mart yerel seçimlerinin ardından göreve geldiği ilk günlerde de mültecilere yönelik yardımların kesilmesi talimatını veren Özcan’ı “uyarı cezası” istemiyle disiplin kuruluna sevk etmişti.

More in Manşet

You may also like

Comments

Comments are closed.