ManşetTürkiye

Bolu Belediye Başkanı’nın ırkçı açıklamalarına sosyal medyadan tepki

0

Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan, yaptığı bir açıklamada kentte yaşayan yabancı uyruklu kişilerin su faturası ve katı atık vergisi ücretleri başta olmak üzere bazı kalemlerinde 10 kat zam yapılabilmesi için konuyu belediye meclisine taşıyacağını ifade etti.

Özcan “Bu misafirlik uzadı, gitsinler istiyoruz” diyerek sözlerini sürdürdü.

Bolu Belediye Başkanının bu açıklaması özellikle sosyal medyada büyük tepki çekti.

‘Gönderelim gitsin’

Tanju Özcan, açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

Arkadaş yardımı kesiyorsun gitmiyorlar. İş yeri ruhsatı vermiyorum diyorsun gitmiyorlar. Biz yeni önlemler almaya karar verdik. Önümüzdeki hafta belediye meclisi var. Yabancı uyruklu kim varsa abonemiz olan, su fiyatlarına, katı atık ücretlerine başta olmak üzere bazı kalemlerde 10 kat zam yapacağız.

Türk vatandaşı ile yabancı uyruklu vatandaş aynı fiyattan suyu kullanamayacak. 10 kat suya, 10 kat katı atık vergisi ücretine zam yapacağız. Bunu niye yapıyoruz? Gitsinler istiyoruz. Bu misafirlik uzadı diyoruz artık. Benim elimde yetki yok ki zorla zabıtayla şehrin dışına bırakıp koyayım. Bir ara sınırlar açıldığında biz otobüsler dolusu insan gönderdik. Şimdi de göndermeye hazırız. Hazır Esad da istiyor. Gönderelim gitsin.”

‘Gitsinler dava açsınlar’

Tanju Özcan, bir gazetecinin “Yasal olarak itiraz durumu olabilir mi?” sorusuna ise “Gitsinler dava açsınlar” diye yanıt verdi:

Bütün yabancı uyruklu kişilere bu zammı yapacağız. Gitsinler dava açsınlar. Ben hukukçuyum. Aldığım kararın gerekçesini de sebebini de söylüyorum. Kimseden bir şey saklamıyorum. Biliyorum ki bu açıklamamdan sonra müfettişler gelecek. Biliyorum ki bu açıklamamdan sonra birileri hakkımda suç duyurusunda bulunacak. Gene çıkıp birileri insan haklarından bahsedecek, bana ‘faşist’ diyecek. Hiç umurumda değil”

Açıklamalara gelen tepkiler

Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan’ın bu açıklamalarına çok sayıda sosyal medya kullanıcısı tepki gösterdi. O tepkilerden bazıları şöyle:

More in Manşet

You may also like

Comments

Comments are closed.