Eğitimİfade Özgürlüğüİnsan HaklarıManşet

Boğaziçi’nde pankart açan öğrencilere dört yıla kadar hapis istemi

0

Boğaziçi Üniversitesi Rektörü Naci İnci’nin, kendisini protesto eden 14 öğrenciye karşı 6284 sayılı Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun kapsamında koruma kararı aldırmasına tepki göstererek rektörlük binası önünde “6284 senin mi sandın” pankartı açan ve yere kırmızı boya döken sekiz öğrencinin yargılandığı davada savcı görüşünü açıkladı.

Tüm sanıkların ‘Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’na muhalefet’ suçundan beraatlarını talep eden savcı, dört sanığın ‘kamu malına zarar verme’ suçundan dört yıla kadar hapisle cezalandırılmasını istedi.

ANKA Haber Ajansı‘nın aktardığına göre; protestoda gözaltına alınan ve haklarında altı ay ile yedi yıl arasında değişen oranlarda hapis istemiyle dava açılan sekiz öğrencinin yargılanmasına İstanbul 60. Asliye Ceza Mahkemesi’nde bugün devam edildi.

Savcı, öğrencilerden 4’ünün ise protesto sırasında rektörlük binasına kırmızı boya atarak ‘kamu malına zarar verdikleri’ gerekçesiyle bir yıldan dört yıla kadar hapisle cezalandırılmasını istedi.

Mütalaaya karşı savunmalarını hazırlamak için süre talep eden avukatlar, ayrıca rektörlük binasına atıldığı iddia edilen boyanın niteliğinin ve boyanın bir bez yardımıyla kolayca temizlenip temizlenemeyeceğinin araştırılmasını talep etti.

Boyanın niteliğinin araştırılması talebini reddeden mahkeme, avukatlara esasa ilişkin savunmalarını hazırlamaları için süre vererek davayı 23 Kasım 2022 tarihine erteledi.

More in Eğitim

You may also like

Comments

Comments are closed.