EğitimManşet

Boğaziçi’nde ‘güvenlik’, Dr. Sütlü’nün ofisine girip kilidini değiştirdi

0
Boğaziçi
Fotoğraf: Ayfer Bartu Candan

Boğaziçi Üniversitesi’nde özel güvenlik, rektör Prof. Dr. Naci İnci’nin hakkında çıkan karalama haberlerini gerekçe göstererek kadrosunu yenilemediği Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü Doktor Öğretim Üyesi Tolga Sütlü’nün üniversitedeki ofisine kilidini değiştirerek girdi.

18 Ocak akşam saatlerinde, güvenlik görevlileri sözleşmesi yenilenmeyerek Ekim 2021’de görevden alınan Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü öğretim üyesi Tolga Sütlü’nün özel eşyalarının olduğu ofisine herhangi bir bildirim yapmadan girdi ve ofisin kilidini değiştirdi.

Güvenlik görevlilerine, Sütlü yerine adrese teslim kadro ile işe alınan THY’nin eski genel müdürü Temel Kotil’in oğlu Enes Seyfullah Kotil’in de eşlik ettiği görüldü. Güvenlik görevlileri, Boğaziçi Üniversitesi akademisyenlerinin bina içine astıkları Tolga Sütlü posterlerini de söktü.

Konu hakkında konuşan Sütlü, kendisine ofisini boşaltması yönünde herhangi bir resmi bildirimde bulunulmadığını, ofisinde şahsî eşyalarının da bulunduğunu ifade etti.

Boğaziçi

Fotoğraf: Çiğdem Kafescioğlu

Ne olmuştu?

Öğretim Üyesi Dr. Tolga Sütlü, Boğaziçi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Naci İnci’nin kendisini asılsız sebeplerle ve hukuksuz bir şekilde işten çıkardığı gerekçesiyle rektörlüğe Kasım 2022’de dava açmış, görevine son verilmesine ilişkin işlemin iptalini istemişti.

Sütlü dava dilekçesinde yoksun kaldığı tüm maaşlarının ve parasal haklarının yasal faizi ile ödenmesini ve tüm özlük haklarının iadesini de talep etmişti. Dava süreci hala devam ediyor.

Boğaziçi Üniversitesi Akademisyenleri haftanın her iş günü gerçekleştirdikleri nöbetlerinde Sütlü’nün posterlerini taşımaya ve meslektaşlarının işten çıkarılmasını protesto etmeyi sürdürüyor.

More in Eğitim

You may also like

Comments

Comments are closed.