ManşetEğitimİfade ÖzgürlüğüTürkiye

Boğaziçi Üniversitesi yönetimi bilim merkezinin kapısına kilit vurdu

0

Boğaziçi Üniversitesi yönetimi İstanbul Matematiksel Bilimler Merkezi’nin (IMBM) boşaltılması istendi. Anahtarı değiştirilerek girişlerinin engellendiği IMBM’nin sosyal medya hesabından yapılan açıklamada “24 Mayıs 2022 tarihinde IMBM’nin anahtarları değiştirilerek girişimiz engellenmiş ve Merkez elimizden alınmıştır” denildi.

IMBM 2006’da Boğaziçi Üniversitesi kampüsünde, İstanbul’un çeşitli matematik bölümlerinin işbirliğiyle şartlı bağışla yapılarak açılmıştı. Açıklamada “Üniversitenin 2021 yılında atanan rektörü tarafından ani bir şekilde boşaltılması istenmiştir” denildi ve şunlar aktarıldı:

‘Tüm matematik camiasını etkileyecek’

“IMBM matematiksel bilimlerinin tüm alanlarını kapsayan Türkiye’deki, hatta bölgedeki tek araştırma enstitüsüdür. Merkezin ortadan kaybolması anlamına gelecek olan bir tahliye, tüm matematik camiasını ciddi anlamda olumsuz etkileyecektir.”

IMBM’nin amacı ise “Türkiye’nin dört bir yanından matematikçiler ve onların yabancı ziyaretçileri tarafından düzenlenen matematik etkinliklerine ev sahipliği yapmak olmuştur” ifadeleriyle anlatıldı.

16 yıl boyunca seminerler, temalı düzenli toplantılar, uluslararası çalıştaylar, konferanslar, özel konularda dersler, doktora ve yaz/kış okulları düzenlendiğinin ve binden fazla konuşma yapıldığının vurgulandığı açıklamada şunlar aktarıldı:

“IMBM, yerel/ulusal/uluslararası araştırmacıların mütevazı ama huzurlu bir ortamda bir araya gelip matematik tartışmaları ve araştırma yapmaları için kolay ulaşılabilen bürokrasisi basit ama net bir ortam sağlamıştır.

2006’dan beri IMBM tüm dünyadan matematikçiler tarafından ziyaret edilmektedir. David Mumford, Pierre-Louis Lions, Vladimir Voevodsky, Robert Langlands gibi bilim insanlarının katılımı ve takdirlerini kazanmıştır.

İçinde Avrupa’nın en önemli yirmi merkez ve enstitüsünün olduğu ‘Matematik Avrupa Altyapısı’ projesinin bir parçası olmuştur. 15 üniversiteden 60 araştırmacı ve doktora öğrencisinin yer aldığı TÜBİTAK doktora ağına dört sene boyunca ev sahipliği yapmış, Türk Matematik Derneği (TMD), Avrupa Matematik Derneği (EMS) gibi matematik derneklerinin toplantı mekanı olmuştur. IMBM, uluslararası matematik sergisi IMAGINARY‘inin kurulumuna bilimsel tavsiyelerde bulunarak da katkıda bulunmuştur. IMBM, BÜ Matematik bölümünden bir öğretim üyesi ve ikinci bir meslektaş tarafından iki yıllık uzatılabilir süreler için ortaklaşa yönetilir.

Yönetim Kurulu beş farklı kurumdan, fizikçi, mühendis ve matematikçilerden oluşur. IMBM, uluslararası seçkin beş matematikçiden oluşan bir Bilimsel Danışma Komitesi tarafından yıllık faaliyet raporlarıyla denetlenmektedir.

Bu raporlar Boğaziçi Üniversitesi Rektörlüğü başta olmak üzere 15 yıldır IMBM’nin tüm bileşenleriyle paylaşılmaktadır.”

Boğaziçi Üniversitesi IMBM’ye getirilen erişim engeli tepkiyle karşılandı:

More in Manşet

You may also like

Comments

Comments are closed.