EğitimManşet

Boğaziçi hocalarından dersi onaylanmayan akademisyenlere destek

0
Fotoğraf: Ali Taşkın

Boğaziçi Üniversitesi’ndeki 29 bölüm, iki enstitü ve müdürü değiştirilen Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü (ATA) akademisyenleri, bugün güz dönemi dersleri onaylanmayan akademisyenlere dair ortak bir açıklama yayımladı.

Akademisyenlerin yazışma ağına gönderdikleri açıklama metninde şu ifadeler yer aldı:

“2 Ocak 2021’de Boğaziçi Üniversitesi‘ne yapılan rektör atamasının ardından başlayan süreçte, üniversitemizin temel ilkelerine aykırı olarak alınan tüm karar ve uygulamalara hukuk çerçevesinde itiraz etmekte, öte yandan eğitim ve araştırmalarımızı aksatmadan yürütmekteyiz. Ancak geldiğimiz noktada, seçilmiş dekanlarımızın, enstitü müdürlerimizin, Üniversite Yönetim Kurulu (ÜYK ) ve Üniversiteler Arası Kurul (ÜAK) temsilcilerimizin atanmaması ve/veya usulsüzce görevden alınması ile giderek daha keyfi ve dayatmacı hale gelen yönetim tarzının, üniversitemizdeki eğitim ve araştırma ortamına büyük hasar verdiğinin altını çizmek isteriz.”

Bölümlerin kurul kararıyla oluşturarak dekanlıklara ilettikleri programlara keyfi bir şekilde müdahale edildiğini aktaran akademisyenler, kurul kararlarının hiçe sayıldığını vurgulayarak “Yarı zamanlı ve emekli hocalarımızın görevlendirmeleri onaylanmamakta, sözleşmeleri iptal edilmekte, açılması planlanan dersler kapatılmakta, bölüm ve fakülte kararları olmaksızın tepeden inme dersler açılmaktadır. Uzun yıllar Boğaziçi’ne hizmet etmiş olan kıymetli emekli ve emeritus hocalarımızın birikimleri hiçe sayılmakta, kurumumuz bu yetkin bilim insanlarının eğitime katkılarından yoksun bırakılmaktadır” dedi.

Fotoğraf: Nazım Çapkın

Lisans programlarının öğrencilerin farklı bölüm ve fakültelerden dersler almalarına imkan veren bütünleşik bir yapıya sahip olduğunu aktaran akademisyenler bir bölümün programına yapılan müdahalenin lisans eğitiminin tümünü etkileyeceğine dikkat çekti. Açıklamada son olarak şu ifadelere yer verildi:

“Aşağıda belirtilen derslerin, bölümlerin uygun gördüğü hocalar tarafından açılmaması üniversitemizde nitelikli eğitim ve öğretimin aksamasına neden olacaktır.

Bu bağlamda Sonbahar 2022 akademik yarıyılının başlayabilmesi için, ekteki listedeki öğretim üyelerinin bölüm kararlarına istinaden görevlendirilmelerini talep ediyoruz.”

Bölümler:

 1. Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi
 2. Eğitim Bilimleri
 3. Temel Eğitim
 4. Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi
 5. Yabancı Diller Eğitimi
 6. Batı Dilleri ve Edebiyatları
 7. Çeviribilimi
 8. Dilbilim
 9. Felsefe
 10. Fizik
 11. Kimya
 12. Matematik
 13. Moleküler Biyoloji ve Genetik
 14. Psikoloji
 15. Sosyoloji
 16. Tarih
 17. Türk Dili ve Edebiyatı
 18. Ekonomi
 19. Siyaset Bilimi ve Uluslararası ilişkiler
 20. İşletme
 21. Uluslararası Ticaret
 22. Turizm İşletmeciliği
 23. Yönetim Bilişim Sistemleri
 24. Bilgisayar  Mühendisliği
 25. Elektrik-Elektronik  Mühendisliği
 26. Endüstri  Mühendisliği
 27. İnşaat Mühendisliği
 28. Kimya Mühendisliği
 29. Makine Mühendisliği 

Enstitüler:

 1. ATA enstitüsü akademisyenleri
 2. Biyomedikal Mühendisliği Enstitüsü
 3. Çevre Bilimleri Enstitüsü

More in Eğitim

You may also like

Comments

Comments are closed.